Album JARZYNA. TEATR/THEATRE

W styczniu 2010 ukazał się album fotograficzny poświęcony Grzegorzowi Jarzynie – Jarzyna: Teatr/Theatre, wydany wspólnie przez TR Warszawa i Agorę S.A., we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza. Znalazły się w nim zdjęcia zrobione m.in. przez Stefana Okołowicza, Kubę Dąbrowskiego, Bartłomieja Sowę, Annę Grzelewską, Marca Engueranda, Katarzynę Zajdę i Weronikę Szmuc oraz fotografie z archiwum „Gazety Wyborczej”, m.in: Jacka Marczewskiego, Alberta Zawady, Bartosza Bobkowskiego, Roberta Kowalewskiego. Autorką portretu reżysera umieszczonego na okładce jest współpracująca z Grzegorzem Jarzyną jako reżyserka światła Jacqueline Sobiszewski.

W albumie znalazly sie teksty Maryli Zielińskiej, publikującej m.in. w „Didaskaliach” i „Dialogu”, w których omówione zostały wszystkie dotychczasowe spektakle Jarzyny od słynnego Bzika tropikalnego, po ostatnią premierę Między nami dobrze jest, uwzględnione zostały także jego przedstawienia zagraniczne. Fotografie poprzedza przeprowadzona przez Agnieszkę Tuszyńską, kierownika literackiego TR, i Dorotę Wyżyńską, szefową kultury „Gazety Stołecznej”, rozmowa z reżyserem pt. Podróż, która jest niejako chronologiczną opowieścią o jego drodze twórczej, szukaniu inspiracji i pracy z aktorem.
Publikację zamyka spis wszystkich spektakli zrealizowanych przez Grzegorza Jarzynę.

Album przygotowany został w wersji polsko-angielskiej.

Jarzyna: Teatr/Theatre
redakcja Agnieszka Tuszyńska, Dorota Wyzyńska
312 stron, format 290 x 250 mm
cena: 59,99 zł
oprawa twarda
ISBN 978-83-929044-0-3
Wydawcy: TR Warszawa i Agora S.A.
Wydano we współpracy z IAM

Album można kupić w kasie TR Warszawa, warszawskich Empikach lub zamówić mailowo w TR [przeczytaj, jak zamawiać].

Zobacz zdjęcia, które ostatecznie nie znalazły się w albumie.

Napisali o albumie:

"Inspirujący nie tylko ze względu na swoją dokumentalność, ale i artystyczną jakość zdjęć" - Joanna Jopek o albumie JARZYNA: TEATR/THEATRE w miesięczniku Teatr.

W dwutygodniku.com Joanna Targoń pisze o albumach fotograficznych poświęconych reżyserom teatralnym, w tym o książce JARZYNA: TEATR/THEATRE.