Halo Hotel...!, Pablo w markecie Plusa i Cappuccetto Rosso

René Pollesch

seria Nowa Dramaturgia TR
przekład:
Halo Hotel...! i Cappuccetto Rosso - Dorota Sajewska
Pablo w markecie Plusa - Hanna Krogulska
redakcja Agnieszka Tuszyńska
124 str., format 125 x 190
oprawa miękka ze skrzydełkami
rok wydania 2007
cena w TR: 12 zł

W książce, która jest już szóstą pozycją w serii Nowa Dramaturgia TR, znalazły się trzy dramaty niemieckiego reżysera i dramatopisarza René Pollescha. Są to: 

+ Halo Hotel...!, którego prapremiera odbyła się w Burgtheater-Kasino am Schwarzenbergplatz w Wiedniu w czerwcu 2004 roku. W kwietniu 2006 roku spektakl był gościnnie pokazywany w TR Warszawa.
+ Pablo w markecie Plusa - ostatnia część trylogii (Zeltsaga) Pollescha, na którą składają się ponadto Telefavela i Svetlana in a Favela. Prapremiera Pabla... odbyła się 2 maja 2004 roku na festiwalu Ruhrfestspiele w Recklinghausen.
+ Cappuccetto Rosso, którego prapremiera odbyła się w Volksbühne Berlin na scenie Prater 1 października 2005 roku. Za Cappuccetto Rosso Pollesch został wyróżniony prestiżową Mülheimer Dramatikerpreis.

René Pollesch (ur. 1962) - niemiecki reżyser i dramatopisarz, należy do czołówki reżyserów europejskich. Jego przedstawienia są swoistą wypowiedzią polityczną, w której reżyser i zarazem autor tekstu analizuje socjopolityczne i ekonomiczne mechanizmy współczesnego świata, wykorzystując przy tym cytaty z telenoweli, reklam i filmów, a także współcześnie dyskutowanych pism teoretycznych z dziedziny filozofii, socjologii, ekonomii czy urbanistyki.

Pollesch studiował w Instytucie Teatrologii Stosowanej na uniwersytecie w Gießen pod kierunkiem takich nauczycieli jak Andrzej Wirth i Hans-Thies Lehmann, brał udział w projektach scenicznych Heinera Müllera i George'a Taboriego. Jako stypendysta Royal Court Theatre w Londynie uczestniczył w seminariach Harolda Pintera i Caryl Churchill. Pracował jako dramaturg w Luzerner Theater i Deutsches Schauspielhaus w Hamburgu. Od sześciu lat jest dyrektorem artystycznym sceny Prater berlińskiej Volksbühne. To wystawiane tam spektakle, szczególnie Trylogia z Prateru, przyniosły mu sławę i prestiżową nagrodę dla autora roku przyznawaną przez miesięcznik „Theater Heute" (2002). Jest także dwukrotnym laureatem Mülheimer Dramatikerpreis (za teatralną operę mydlaną world wide web-slums 2001 i Cappuccetto Rosso 2006). Reżyserował m.in. w Stuttgarcie, Hamburgu, Hanowerze, Sztokholmie, Lucernie, São Paulo, Santiago de Chile, Tokio i Wiedniu.

W TR Warszawa Pollesch reżyseruje spektakl Ragazzo dell'Europa. Premiera 26 maja 2007.