info

Wystawa EXIT ONLY jest pierwszą odsłoną projektu fotograficznego Jacqueline Sobiszewski, którego ideą jest wyjście poza mury teatru i zdobywanie dla fotografii przestrzeni miejskich.

Tytuł wystawy zaczerpnięty został z tablicy informacyjnej umieszczonej nad wyjazdem z krytego parkingu widniejącej na jednym ze zdjęć. To tytułowe „wyjście”, zarówno w kontekście tego zdjęcia i całego projektu, jest nieprzypadkowo ambiwalentne. Z jednej strony oznacza otwartość na świat, innego człowieka i dotyczy oryginalnej formy prezentacji wystawy na dziedzińcu jednej z warszawskich kamienic (zdjęcia umieszczone są w dwustronnym podświetlanym kasetonie reklamowym, specjalnie przerobionym do celów ekspozycji). Z drugiej strony EXIT ONLY to informacja o „zakazie wjazdu”. Temat jednokierunkowości czasu, niemożliwego „powrotu do przeszłości”, brak możliwości „retuszu” poszczególnych chwil, a więc świadomej i całkowitej kontroli własnego życia, jest niejako wpisany w ideę fotografii, a w pracach Jacqueline Sobiszewski ma znaczenie szczególne, zwłaszcza, kiedy artystka daje mu wybrzmiec blisko nurtu codzienności, wśród nieodwołalnie mijających zdarzeń.

TR Warszawa za sprawą związanej z nim artystki znowu więc wychodzi w „teren". Tym razem bliski, bo organizowana we współpracy z Fundacją Sztuk Wizualnych w Krakowie wystawa, której otwarcie odbędzie się 18 kwietnia o godzinie 19.00, będzie miała miejsce na dziedzińcu… TR Warszawa. Jej codziennymi gośćmi będą więc widzowie wszystkich spektakli Teatru (część wystawy widoczna będzie z przeszklonego foyer) oraz mieszkańcy sąsiadującej z TR kamienicy, których autorka wystawianych prac i Teatr na Marszałkowskiej chcą w ten sposób szczególnie wyróżnić i uhonorować.

Jacqueline Sobiszewski – operatorka filmowa i reżyserka światła, urodziła się i dorastała w Holandii, studiowała na wydziale operatorskim PWSFTviT w Łodzi, od 2008 roku związana z TR Warszawa. Projektowała oświetlenie do ponad trzydziestu spektakli teatralnych i operowych na scenach polskich i zagranicznych, m.in. w TR Warszawa, Starym Teatrze, Teatrze Narodowych, Burgtheater w Wiedniu, Schaubühne w Berlinie, operach w Lyonie i Monachium, St Ann’s Warehouse w Nowym Jorku i amsterdamskim Toneelgroep. Ma na swoim koncie filmy reklamowe, teledyski, filmy krótkomentrażowe i fabularne. Zajmuje się fotografią modową, artystyczną i dokumentalną. W 2005 roku wzięła udział w wystawie “Polka – medium, cień i wyobrażenie” w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Jej zdjęcia znalazły się w albumie poświęconym twórczości teatralnej Grzegorza Jarzyny. Jest również autorką plakatów i okładek do książek.