info

Agata „Endo” Nowicka (ur. 1976) rysowniczka, autorka (wspólnie z Bartkiem 'belle' Felczakiem) pierwszego w Polsce bloga rysunkowego: komix.blog.pl, na którym zamieszcza swoje komiksy (najczęściej zawarte w jednym kadrze). Jej rysunki, których bohaterką jest często ona sama, przedstawiają zwykle codzienne sytuacje i w pełen gorzkiego humoru sposób komentują rzeczywistość.
Endo jest autorką okładek „Lampy”, ilustracji do „Ha!artu”, „Elle” i „Aktivist Exklusiv”, plakatów (m.in. do spektaklu „From Poland with Love” w reżyserii Michała Zadary oraz filmu „Oda do radości”). W 2005 roku jej rysunki po raz pierwszy ukazały się w zagranicznych magazynach - kanadyjskim „Eat Your Friends” i nowojorskim „NY Walker”.
Pierwsza indywidualna wystawa Endo - „Dziewczyny do kredek” - odbyła się w październiku 2003 w Baumgart Cafe w Warszawie, również w październiku krakowski Instytut Sztuki zaprezentował jej prace na wystawie „Życie w pikselach”. Brała też udział w wystawach zbiorowych, m.in. „Komiks w awangardzie” (BWA Wrocław - Galeria Awangarda, 2004), „Polsky komiks dnes” (Galeria Novoměstské radnice, Praga, 2004). „Komiks+” (XIX Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku, 2004), „Pomysł na komiks” (BWA Jelenia góra, 2005).