info

Artur Żmijewski
Kompania honorowa
, 7 min
Lekcja śpiewu, 12 min

W filmie Kompania honorowa żołnierze Kompanii Reprezentacyjnej uzbrojeni w atrapy karabinów Kałasznikowa ćwiczą musztrę, ubrani wyłącznie w rogatywki i buty. To czuły film o mężczyznach - tłumaczył Żmijewski.
W Lekcji śpiewu autor skonfrontował niesłyszących ludzi z zespołem profesjonalnych muzyków z Wyższej Szkoły Muzycznej w Lipsku. Proces ten został pokazany bez epatowania sentymentalizmem i zakłócającym jego zrozumienie współczuciem - jest to surowy zapis pewnego "przeistoczenia" przebiegającego na granicy dokumentu i akcji społecznej.

Anna Niesterowicz
Zrób jej tak jak w kinie
, 12 min.

Na podstawie znanego serialu w reżyserii Krzysztofa Szmagiera artystka wyprodukowała tryptyk, którego poszczególne części zatytułowała: "Bierze mnie pan?", "Zrób jej tak jak w kinie", "Ja w ogóle nie mam prawa jazdy". Na prace składają się precyzyjnie zmontowane fragmenty z popularnego przed 20 laty serialu. Pamiętamy te ujęcia, ale na naszych oczach dokonuje się rozbiór serialu na kilka wątków tematycznych: flirty i wątki erotyczne, przemoc wobec kobiet oraz szybka jazda samochodem.

HH, 9 min
Praca dotyczy rozszyfrowywania nowych kodów językowych ("HH" ukazuje "alfabet" kultury hip-hopowej)

Anna Baumgart
Matka
, 8 min
Prezerwatywa many lady no problem, 20 min

Artystka w swoich filmach analizuje konstrukcje kobiecości. Szuka jej śladów w czymś, co jest niezwykle trudne do uchwycenia, próbuje bowiem pokazać relacje między ludźmi: gesty, myśli zależności. W Matce zderza dwie sytuacje - pierwsza to rozmowa artystki z bohaterką, druga natomiast pokazuje reakcję tej drugiej na oglądany, opracowany już zapis tej rozmowy, zmontowany i opatrzony licznymi wewnętrznymi komentarzami. Prezerwatywa many lady no problem - opowiada o sprzątaczce, która nawiązuje długoletni romans z belgijskim biznesmenem, z którym porozumiewa się za pomocą kilku słów. Obecność księcia z bajki nie wpływa jednak na sytuację ekonomiczną jego wybranki.