info

Antonina to seria stylizowanych portretów Agaty Buzek, aktorki i modelki. Tematem zdjęć Tomka Tyndyka jest zgubny wpływ władzy, pychy i pieniędzy. Charakteryzacja: Ewa Kowalewska, Dominika Dylewska, Karolina Kordas.

Oprócz cyklu ANTONINA w foyer TR Warszawa (slideshow) oraz w Delikatesach TR prezentowane są także inne zdjęcia Tomasza Tyndyka, na których uchwycone zostały zdarzenia, uczucia, osoby... Magdalena Cielecka, Maja Ostaszewska, Danuta Stenka, Katarzyna Herman, Agnieszka Podsiadlik, Magdalena Kuta, Sandra Korzeniak...

Tomasz Tyndyk, aktor znany z ról i w TR Warszawa - m.in. w „Ragazzo dell'Europa", "Aniołach w Ameryce" czy „Portrecie Doriana Graya"- fotografować zaczął zaledwie półtora roku temu. Najpierw telefonem komórkowym, dopiero później aparatem. Na jego zdjęciach możemy zobaczyć aktorów w trakcie prób, za kulisami, w garderobie. - Non stop chodzę z aparatem. W teatrze wszyscy się już chyba do tego przyzwyczaili, nie zauważają go. Nie jestem fotografem inwazyjnym, nie ustawiam, nie mówię: uśmiechnij się. Po prostu łapię chwile - opowiada Tomasz Tyndyk.
Wśród bohaterów jego zdjęć są m.in. Agata Buzek, Danuta Stenka, Magdalena Cielecka, Maja Ostaszewska, Katarzyna Herman, Agnieszka Podsiadlik, Magdalena Kuta czy Sandra Korzeniak. - Wolę fotografować kobiety. Mężczyźni są chyba bardziej zblokowani, kobiety szybciej się otwierają - mówi Tomasz Tyndyk.
Jak przyznaje, jest samoukiem. - Myślałem o tym, żeby pójść do szkoły fotograficznej, ale nie zdecydowałem się na nią. Wiem jaką chcę mieć estetykę zdjęć, jaki rodzaj emocji na nich uchwycić. Brakuje mi wprawdzie techniki, ale nie zamierzam pracować jako fotograf, więc mogę sobie pozwolić, żeby działać intuicyjnie - dodaje.
Doceniając jego prace, TR Warszawa zaproponował Tomaszowi Tyndykowi wystawę zdjęć. Na tę okazję aktor przygotował cykl „Antonina". - Już wcześniej myślałem, żeby zrobić projekt zainspirowany tą postacią. Agata Buzek swoją urodą idealnie pasowała mi do niej - opowiada. Przyznaje, że te zdjęcia były trudniejsze do zrealizowania niż fotografie zza kulis, bo tu dokładnie obmyślił, co chce osiągnąć. Agatę Buzek wystylizowaną na Marię Antoninę sfotografował na ulicach Warszawy, w okolicy placu Bankowego.

Izabela Szymańska, GAZETA WYBORCZA
 

Agata Buzek - aktorka i modelka, absolwentka Warszawskiej PWST. W 1997 roku zagrała u Roberta Glińskiego w Kochaj i rób co chcesz, rok później dostała rolę we włoskim filmie Petera del Monte, Ballada o czyścicielu szyb. Na swoim koncie ma udział w kilku spektaklach telewizyjnych, między innymi: Gdy tańczyła Isadora Magdaleny Łazarkiewicz (1997) i Perła Piotra Mikuckiego (1998). Zagrała w Skarbach ukrytych, jednym z odcinków Opowieści weekendowych Krzysztofa Zanussiego (1997) i Zemście Andrzeja Wajdy (2002). Za rolę główną w filmie Rewers otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Doceniło ją również jury 60. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, odebrała wyróżnienie programu Shooting Stars dla najbardziej obiecujących młodych aktorów europejskich. Czeska aktorka Anna Geislerová, uzasadniając werdykt berlińskiego jury, powiedziała trafnie: Grając w <Rewersie> rolę ekscentrycznej, dziwnej kobiety Agata Buzek pokazała bezgraniczną charyzmę.
 

Tomasz Tyndyk – aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Za rolę Davida w dyplomowym przedstawieniu Niezidentyfikowane szczątki ludzkie i prawdziwa natura miłości Brada Frasera (1998) otrzymał nagrodę w kategorii "najlepsza rola męska" na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych Spotkania w Brnie w 1999 roku. W latach 1999-2005 związany z wrocławskim Teatrem Współczesnym, od 2005 roku w zespole TR Warszawa. Zagrał m.in. w takich spektaklach jak 2007: Macbeth w reżyserii Jarzyny, Oczyszczeni, (A)pollonia w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, Ragazzo del’Europa Rene Pollescha. Wziął udział w ostatnim filmie Piotra Łazarkiewicza 0_1_0 (2008) i Świnkach w Roberta Glińskiego (2009).
 


 

 

Izabela Szymańska, Gazeta Stołeczna