info

w ramach projektu Odyseja Europa
przekład na niemiecki Olaf Kühl

reżyseria Grzegorz Jarzyna
scenografia i kostiumy Magdalena Maciejewska
reżyseria światła Jacqueline Sobiszewski
muzyka Jacek Grudzień, Piotr Domiński, Andy Manndorff
wideo Bartek Macias
dramaturgia Rita Czapka

obsada: Marcin Czarnik, Andreas Grothgar, Jürgen Hartmann, Katarzyna Herman, Sandra Korzeniak, Raiko Küster, Georg Marin, Dietrich Mattausch, Jan Peszek, Kristina-Maria Peters, Krunoslav Šebrek, Stephan Ullrich

Niezależnie od tego, jak daleko człowiek podróżuje, jak długo go nie było i jak bardzo wierzy, że stał się kimś innym – gdy wraca do domu, jest tak, jakby nigdy nie wyjeżdżał. Pozostają te same pytania i te same rany. Grzegorz Jarzyna reżyseruje w Schauspiel Essen niezwykłą wersję pierwszej części Odysei. Odyseusz zostaje w niej skonfrontowany ze swoim ojcem i synem. Co wiedzą o sobie nawzajem i czego od siebie oczekują? Trzej mężczyźni walczą w wszechwładnym cieniem pozostałych. Bogowie, grani przez trójkę polskich aktorów, nie mają w tej sytuacji wiele do powiedzenia, mimo że próbują się ratować boskim humorem i wielką wiedzą – ich czas minął.

W ramach programu Europejska Stolica Kultury RUHR.2010 sześć teatrów regionu Ruhry: Schauspielhaus Bochum, Schauspiel Dortmund, Schauspiel Essen, Schlosstheater Moers, Theater an der Ruhr i Theater Oberhausen realizują wspólny projekt zatytułowany Odyseja Europa, którego zamierzeniem jest opowiedzenie na nowo Odysei Homera.
Do udziału w projekcie zaproszono autorów z sześciu europejskich miast. Obok Grzegorza Jarzyny są to: Péter Nádas (Budapeszt), Emine Sevgi Özdamar (Istambuł), Christoph Ransmayr (Wiedeń), Roland Schimmelpfennig (Berlin) i Enda Walsh (Londyn). Przygotowali oni teksty, które jako Odyseja Europa mają w nieoczekiwanej perspektywie ukazać nasz kontynent, ludzi i europejską kulturę. Grzegorz Jarzyna jako jedyny z zaproszonych twórców jest jednocześnie autorem i reżyserem powstałego w ramach projektu tekstu.

Odyseja to nie tylko jeden z najstarszych tekstów kultury zachodniej. To powieść przygodowa, epos bohaterski, historia miłosna i dramat rodzinny w jednym. Sześciu autorów z Polski, Węgier, Austrii, Irlandii, Niemiec i Turcji pozwala Homeryckim postaciom zaprezentować się zaskakująco aktualnie. Odyseusz, powracający do domu łowca przygód, staje się symbolem współczesnego Europejczyka, przed którym spotkanie z Obcym z całą ostrością stawia pytanie o tożsamość i przyszłość.

W ciągu pięciu weekendów poszczególne spektakle zostaną połączone w wielką opowieść, zaprezentowaną w formie maratonu teatralnego, podczas którego widzowie zostaną zaproszeni w przygotowaną przez raumlaborberlin podróż między sześcioma miastami Zagłębia Ruhry.

Areteia realizowana jest przez Schauspiel Essen w koprodukcji z TR Warszawa.

Premiera projektu Odyseja Europa 27/28 lutego 2010
Kolejne daty: 6/7 marca, 13/14 marca, 2/3 kwietnia i 22/23 maja

Pierwszy dzień:

Schauspiel Essen: Areteia
tekst i reżyseria Grzegorz Jarzyna

Schauspielhaus Bochum: Der elfte Gesang [Pieśń jedenasta]
tekst Roland Schimmelpfennig, reżyseria Lisa Nielebock

Theater Oberhausen: Penelope
tekst Enda Walsh, reżyseria Tilman Knabe

Drugi dzień:

Theater an der Ruhr: Sirenengesang [Syreni śpiew]
tekst Péter Nádas, reżyseria Roberto Ciulli

Schlosstheater Moers: Perikızı
tekst Emine Sevgi Özdamar, reżyseria Ulrich Greb

Schauspiel Dortmund: Odysseus, Verbrecher. Schauspiel einer Heimkehr [Odyseusz, przestępca. Odegranie powrotu do domu]
tekst Christoph Ransmayr, reżyseria Michael Gruner

 

----

ARETEIA  wybrane recenzje z prasy niemieckojęzycznej

ARETEIA w kulturalnym dodatku do "Dziennika Gazety Prawnej"

ARETEIA thriller o zabijaniu bogów

ARETEIA wywiad z Grzegorzem Jarzyną