info

Michał Witkowski sam najlepiej czyta swoje powieści. Słyszy w nich to wszystko, czego czytelnik nie jest w stanie wychwycić. Jego interpretacja, pełna charakterystycznego „przegięcia", na długo pozostaje w pamięci i staje się jedyną możliwością aktorskiego odczytania tekstu.

Bohater Barbary Radziwiłłówny z Jaworzna-Szczakowej (W.A.B. 2007) nie jest rówieśnikiem Witkowskiego, a jego wiedza o czasach, które dla autora książki pozostają w dużej mierze wiedzą historyczną, jest nieomal fizyczna. Pan Hubert to wcielenie wszystkich drobnych szwindli Peerelu oraz epoki wczesnego kapitalizmu i wszystkich pokrętnych przemian duchowych dni ostatnich. A w dodatku dość podejrzana to postać, także literacko. Bo jak tu wierzyć komuś, kto przez całą powieść jawnie zajmuje się pisaniem powieści?

Barbara Radziwiłłówna Show ujawnia całą komplikację duszy Pana Huberta. A Michał Witkowski w roli króla lombardów i poławiacza pereł na śmietniku naszej codzienności staje się na chwilę twórcą i tworzywem.

Michał Witkowski – jeden z najgłośniejszych pisarzy młodego pokolenia. Autor zbiorów opowiadań Copyright (2001) i Fototapeta oraz powieści Lubiewo (2006). Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej przyniosła mu Paszport „Polityki” za „tropienie polskich mitów i rozrachunek ze współczesnością, za stylistyczne mistrzostwo i umiejętność posługiwania się konwencją literacką”.