info

pokaz przedpremierowy

reżyseria Lone Scherfig; scenariusz Nick Hornby; zdjęcia John de Borman;
muzyka Paul Englishby; Wielka Brytania 2009; czas trwania: 95 min

obsada: Carey Mulligan, Peter Sarsgaard, Olivia Williams, Alfred Molina, Dominic Cooper, Amanda Fairbank-Hynes, Ellie Kendrick, Emma Thompson i in.

Nominacje do Oscara w kategorii "najlepszy film roku", "najlepsza aktorka pierwszoplanowa", "najlepszy scenariusz adaptowany".

Była sobie dziewczyna to najnowszy film cenionej duńskiej reżyserki Lone Scherfig, którego scenarzystą jest Nick Hornby, autor powieści Wierność w stereo i Był sobie chłopiec. Autorka nakręconego zgodnie z założeniami Dogmy Włoskiego dla początkujących oraz zrealizowanego już w Wielkiej Brytanii filmu Wilbur chce się zabić tym razem przenosi nas do Londynu z początku lat 60.

Jest rok 1961. Atrakcyjna, bystra szesnastolatka Jenny (Carey Mulligan) dojrzewa, słuchając Juliette Greco i marząc o wyrafinowanym życiu skąpanym w dymie gauloise’ów. Czuje się stłamszona przez monotonię wypełniającą każdy dzień i nie może się doczekać, aż będzie dorosła. Pewnego dnia na scenę wkracza cokolwiek niestosowny zalotnik – trzydziestoparoletni David (Peter Sarsgaard). Jest błyskotliwy, obyty i z miejsca przyćmiewa jąkliwego szkolnego adoratora Jenny – Grahama (Matthew Beard). Ku zdziwieniu dziewczyny udaje mu się oczarować nawet jej konserwatywnych rodziców – Jacka (Alfred Molina) i Marjorie (Cara Seymour). David wprowadza Jenny w olśniewający świat koncertów w filharmonii, aukcji dział sztuki i nocnych klubów. Tradycyjna edukacja Jenny idzie w zapomnienie...

To rzadki przykład wyrafinowanego i mądrego kina popularnego, które ostrzega nie przed wolnością, tylko przed samooszustwem, niewiernością samym sobie, przyjęciem pozoru za prawdę. W życiu Jenny liczy się i bunt, i posłuszeństwo. Sponiewierane określenie „komedia romantyczna” odzyskuje w niesentymentalnym filmie Lone Scherfig swój pierwotny, szlachetny sens.
Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza

Pokaz organizowany we współpracy z Gutek Film.