info

na podstawie Mister Price'a oraz Nowego Wyzwolenia

reżyseria: Grzegorz Horst
scenografia: Barbara Hanicka
muzyka: Bolesław Rawski
światło: Piotr Pawlik

obsada: Magdalena Kuta, Maria Maj, Magdalena Mirek, Maja Ostaszewska, Grażyna Wolszczak, Jolanta Łagodzińska / Waldemar Obłoza, Janusz Łagodziński / Marek Kalita /Mariusz Saniternik, Wojciech Kalarus, Cezary Kosiński, Lech Łotocki, Rafał Maćkowiak / Adam Nawojczyk, Adam Marszalik, Mirosław Zbrojewicz

Dawno mnie tak nie zafascynowało jakieś przedstawienie. Było w nim tyle rzeczy niespodziewanych... Od samego początku zaskakujące było, że to Witkacy; tak inny pojawił się świat i tak inaczej obcowali ze sobą ludzie niż w tak zwanych Witkacowskich spektaklach - niemal już kanonicznych. Również tekst brzmiał inaczej i jakoś na nowo. A przecież był to Witkacy i to zniewalająco intymnie. Może gdzieś spoza jego didaskaliowych sugestii i teorii Czystej Formy, prawie z ukradka ujrzałem w tym przedstawieniu Witkacego - prywatnie prawie - jego i jego tropikalne podróże oraz doświadczenie "smutku" i dziwności tropików. Jak można było do tej pory czegoś takiego w tych tekstach się nie doszukać?
A jednocześnie prawie niezauważalnie nastąpiło przesunięcie w koniec XX wieku z jego doświadczeniem obcości egzystencji i narkotyczną ucieczką w fikcję. Naszło mnie porównanie z Pod osłoną nieba Bertolucciego ... . I ta utrata tożsamości, i odnalezienie się całkiem gdzie indziej w pierwotnym rytmie.
Krystian Lupa, Didaskalia

premiera 18 stycznia 1997
ostatni spektakl 21 grudnia 2005