info

reżyseria Bentley Dean, Martin Butler; zdjęcia Bentley Dean; produkcja Contact Films, Screen Australia; Australia 2009, czas trwania 78 min

Yuvali ma 62 lata. Należy do ludu Martu, australijskich Aborygenów, którzy żyli na Wielkiej Pustyni Piaszczystej na zachodzie kraju. W 1964 roku, gdy Yuvali była nastolatką, po raz pierwszy w życiu spotkała białych ludzi. Spotkanie to zostało zarejestrowane na taśmie filmowej przez dowódcę patrolu Waltera MacDougalla. Materiał ten jest uważany za jeden z najbardziej niezwykłych dokumentów australijskiej historii. Dziś możemy poznać to spotkanie takim, jakim zapamiętała je Yuvali.

Kilkunastoletnia Yuvali prowadziła tradycyjne życie koczownicze wraz z dwudziestoosobowową grupą dzieci i kobiet. Byli ostatnimi przedstawicielami Aborygenów, niemających żadnego kontaktu z nowoczesną Australią. Niektórzy z nich słyszeli o białych tylko od swoich przodków, którzy wspominali brutalne spotkanie z początków XX wieku (gdy powstawała droga przez pustynne tereny zachodniej Australii).

Na początku lat 60. cywilizacja ponownie wkroczyła w życie plemienia Yuvali. Australijczycy prowadzili wtedy testy pocisków balistycznych Blue Streak. Miejscem ich lądowania były tereny, na których żyli Martu, których z powodów bezpieczeństwa przesiedlano. Mały klan Yuvali również musiał opuścić swoje rodzinne strony. Kobieta wspomina, jak jej współplemieńcy uciekali przez pustynię ścigani przez „ludzi-diabły” i „poruszające się skały” (czyli samochody). Mimo że Martu wspomagała sama natura (ulewne deszcze uniemożliwiające pościg), w starciu z białą cywilizacją nie mieli żadnych szans.

Wydarzenia te zostały opisane przez antropologów Sue Davenport i Petera Johnsona oraz przez samą Yuwali w książce Cleared Out: First Contact in the Western Desert, która zainspirowała twórców filmu.

Film otrzymał m.in. nagrodę dla najlepszego dokumentu na festiwalu filmowym w Sydney (2009) oraz nagrodę Gildii Reżyserów Australijskich za najlepszą reżyserię filmu dokumentalnego (2009).

Gościem wieczoru będzie Artur Liebhart, dyrektor festiwalu Planete Doc Review.

Pokaz organizowany wspólnie z Planete Doc Rewiew.

duża scena TR l bilety 5 zł