info

reżyseria Anton Corbijn; scenariusz Matt Greenhalgh; zdjęcia Martin Ruhe; Wielka Brytania, Australia 2007; czas trwania: 121 min
obsada Sam Riley, Samantha Morton, Craig Parkinson, Alexandra Maria Lara, Joe Anderson, James Anthony Pearson, Toby Kebbell i in.

Przedpremierowy pokaz filmu Antona Corbijna opowiadającego o życiu Iana Curtisa, wokalisty legendarnego Joy Division, od okresu dojrzewania do samobójczej śmierci w 1980 roku. Cierpiący na epilepsję Curtis w swoich mrocznych tekstach pisał o samotności w zurbanizowanym otoczeniu, problemach z porozumiewaniem się z innym człowiekiem i o braku wiary w sens istnienia. Ian Curtis, rozdarty pomiędzy życiem rodzinnym, rosnącą sławą oraz miłością do innej kobiety, popełnił samobójstwo 18 maja 1980 roku, w wieku 23 lat, w przeddzień pierwszego tournée Joy Division po Stanach Zjednoczonych. Nie zdając sobie z tego sprawy, zmienił oblicze muzyki rockowej. Wiele najsłynniejszych nagrań zespołu usłyszymy również w filmie. Ich szczególny wyraz podkreśla forma - film został zrealizowany w czerni i bieli. Na ścieżce dźwiękowej filmu znalazły się także nowe kompozycje muzyków z zespołu New Order - grupy utworzonej przez dawnych członków Joy Division.
Control jest wielkim zwycięzcą British Independent Film Awards. Zdobył 5 nagród, w tym dwie najważniejsze - w kategoriach: najlepszy brytyjski film niezależny oraz najlepszy reżyser. Na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes film nagrodzono Złotą Kamerą dla najlepszego debiutanckiego filmu.

Reżyser Control, Holender Anton Corbijn, jest cenionym fotografem i twórcą teledysków, m.in. do „Electrical Storm" i „Please" U2, „It's No Good„ i „I Feel You" Depeche Mode i „Heart Shaped Box" Nirvany. Corbijn osobiście znał muzyków Joy Division, jako fotograf dokumentował koncerty grupy. Tuż przed samobójczą śmiercią Curtisa zrealizował dla Joy Division teledysk do ich wielkiego hitu „Atmosphere". Reżyserując Control, Corbijn sięgnął po książkę żony Curtisa, Debbie (Touching From a Distance).

Control to ciemny, posępny i porażająco smutny film, który zniewala. Nie jest grupowym portretem zespołu ani biografią gwiazdy muzycznej. To przykuwający uwagę, uderzający portret udręczonej, cierpiącej duszy. Sam Riley, odtwórca głównej roli, jest zwycięzcą. Zagrał wspaniale.
Control jest pierwszą fabuła Antona Corbijna. Trzeba skłonić głowę przed reżyserem. Potrafił pokazać klasę pracującą północnej Anglii w rozległej perspektywie, a dodatkowo, używając pociągających szarości udowodnił, że określenie film czarno-biały jest niedostateczne.
Russel Edwards, Variety

 

Pokaz organizowany wspólnie z Gutek Film.