info

CZARNE ZŁOTO to owoc współpracy pomiędzy dwoma przyjaciółmi, Arthurem H i Nicolas’em Repac, będący muzyczną kreacją do wybranych dzieł czarnej karaibskiej poezji poruszającej temat ziemi, miłości, śmierci.
Nicolas Repac, czarodziej dźwięków, swobodnie wydobywa muzykę z marimbuli, sanzy, fletu harmonicznego i gitary, która brzmi jak kora. Jego muzyka jest na przemian pełna ognia i łagodności, niesie magię i ciepło, uczucia charakterystyczne dla kultur afrykańskich i karaibskich.
W 2012 album zdobył Prix de la Francophonie, nagrodę przyznawaną przez Akademię Charles’a Cros’a.

Artur H - francuski wokalista, ukończył studia muzyczne w Bostonie. W 1988 roku razem kontrabasistą Bradem Scottem oraz perkusistą Paulem Jothym założyli grupę, a ich wspólny występ w Sentier des Halles zachwycił krytyków. Wydana we wrześniu 1990 roku pierwsza płyta pt. „Arthur H”, odniosła ogromny sukces. W 1992 r. roku wyszła druga zatytułowana „Bachibouzouk”.
W 1996 roku Arthur H powrócił z kolejnym albumem „Trouble fête”. Cztery lata później, w 2000 roku wydał płytę „Pour Madame X” z udziałem Nicolasa Repaca (gitara), Brada Scotta (kontrabas) i Laurenta Robin (perkusja), a dwa lata poźniej kolejną, zatytułowaną „Piano solo”. W 2003 roku Arthur H ponownie zaprosił Nicolasa Repaca i Brada Scotta do pracy nad albumem „Négresse blanche”. Następnie odbyli serię koncertów zakończoną w Kanadzie, gdzie w 2005 roku Arthur H nagrał piąty album pt. „Adieu tristesse”. W czerwcu 2008 roku ukazał się kolejny album artysty “L’Homme du monde”, dwa lata potem  „Mystic Rumba” , a w 2011 roku „Baba Love”.
Na koncercie w TR Warszawa zostanie zaprezentowany materiał z najnowszego albumu przygotowanego wspólnie z Nicolasem Repac pt. „L'or Noir”.

Nicolas Repac - francuski kompozytor, aranżer i producent, od 2000 roku współpracuje i nagrywa z Arthurem H. Nicolas Repac jest także wszechstronnie utalentowanym gitarzystą i flecistą, którzy nie stroni od grania na tradycyjnych afrykańskich instrumentach takich jak zanza i balafon. Nicolas Repac ze sceną muzyczną związany jest od dawna, a jego inspiracje sięgają od AC/DC do Toma Waitsa, po drodze czerpiąc również z twórczości Gainsbourga i Milesa Davisa.
W 1995 roku współpracował z grupą Burst Pratan nad adaptacją muzyczną komiksu “La nuit” Philippe’a Druilleta, do którego przygotował aranżacje.
Nicolas Repac brał udział w wielu muzycznych projektach: m.in. pracował z kolektywem DJ-ów, francuskim zespołem rockowym No One Is Innocent oraz producentem Philippem Teissier du Cros, który przedstawił mu Arthura H. Dzięki temu spotkaniu rozpoczęła się ich długoletnia współpraca.
 

Teksty poetów frankofońskich z Karaibów: Aimé Césaire, Edouard Glissant, René Depestre, Georges Desportes, Gilbert Gratiant, Dany Laferrière, Amos Tutuola w tłumaczeniu Raymonda Queneau, James Noël.
Muzyka: Nicolas Repac
Reżyseria: Ken Higelin

 

12.03, godz. 20

TR Warszawa

Bilety w cenie:
30 zł w przedsprzedaży
40 zł w dniu koncertu

Koncert zorganizowany w ramach miesiąca Frankofonii we współpracy z Instytutem Francuskim w Polsce.