info

Obsada: Maria Maj, Magdalena Kuta, Katarzyna Warnke, Rafał Maćkowiak, Lech Łotocki, Sebastian Pawlak, Adam Woronowicz, Tomasz Schuchardt oraz Liubov Gorobiuk i Korina Kordova

 

Tytułowe Dream Works to fabryka snów - w tym sensie funkcjonuje jako nazwa znanej wytwórni filmowej. Projekcją marzeń i tworzeniem fikcji jest widok nieżyjącej żony głównego bohatera dramatu, który pogrążony w samotności i rozpaczy wciąż rozpamiętuje swój związek z kochaną kobietą. Z biegiem akcji Dawid odkrywa na czym polegała niepełność ich wydawałoby się idealnej miłości.

Dream Works to też realizacja marzeń o uczynieniu świata lepszym, czym niejako zawodowo zajmuje się jedna z bohaterek Elisabeth, a amatorsko (choć też z niezłym skutkiem) praktycznie wszyscy bohaterowie dramatu. Dream Works to też złożenie dwóch kluczowych dla dramatu słów-pojęć: marzenia i pracy. „Marzenia to nasza praca, którą bez względu na wszystko powinniśmy dobrze wykonać” – to wielokrotnie wypowiadana przez bohaterów kwestia.

Iwan Wyrypajew przypomina tym tekstem,  że sztuka to nie tylko prowokacja, przekroczenie i eksperyment, ale też porządkowanie, obłaskawianie chaosu oraz piękno rozumiane, jak u Norwida, jako prawda i dobro.

Iwan Wyrypajew, dramatopisarz, aktor, reżyser. Urodził się w 1974 r. w Irkucku na Syberii. Jest laureatem najważniejszych rosyjskich festiwali teatralnych (Złota Maska i Nowaja Drama), jego debiutanckie „Sny” wystawił londyński Royal Court Theatre i od tego czasu jego dramaty doczekały się na Zachodzie już ponad 30 inscenizacji. W Polsce  inscenizowano „Dzień Walentego” oraz „Tlen” i „Sny” wystawione w TR Warszawa. Jako reżyser swoich tekstów zadebiutował w 2009 r. monodramem „Lipiec” w wykonaniu Karoliny Gruszki w Teatrze Na Woli w Warszawie. Następnie w Teatrze Narodowym wystawił „Taniec Delhi”, w Starym Teatrze w Krakowie – „Iluzje”, zaś ze studentami krakowskiej PWST zrealizował sztukę „UFO. Kontakt”. Jest także twórcą dwóch filmów: „Euforii”, który zdobył małego Złotego Lwa na festiwalu filmowym w Wenecji i Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Filmowego oraz „Tlenu”. Wyrypajew współtworzy moskiewski Teatr Praktika, a jego utwory grane są w teatrach w całej Europie, m.in. we Francji, Niemczech, Anglii, Bułgarii, Rumunii.