info

opieka reżyserska: Katarzyna Raduszyńska

obsada: Klara Bielawka, Roma Gąsiorowska–Żurawska, Joanna Niemirska, Sebastian Pawlak, Piotr Polak, Grzegorz Sowa, Piotr Żurawski

Ze specjalnym udziałem Francisa Pottera

Gościem wydarzenia będzie Minister Sztuki, Kultury i Dziedzictwa Nowej Zelandii Hon Christopher Finlayson

Dwa oceany to pierwsza w Polsce zbiorowa prezentacja nowozelandzkiej literatury wydana przez ADiT pod patronatem TR Warszawa i we współpracy z Ambasadą Nowej Zelandii w Polsce. W skład antologii weszły dramaty najbardziej rozpoznawalnych nowozelandzkich autorów: Michelanne Forster Niebiańskie istoty, Toa Fraser Obnażeni, Greg McGee Lament rugbisty, Vivienne Plumb Przylądek, Tom Scott Ateista w świetle dnia.

Mało kto już wie o wielkich papugach kakapo, podobnie jak kiwi nie umiejących latać, które dają się strząsać z drzew jak gruszki, a wymarły ptak moa (w ogóle największy na świecie) dopiero zdobywa popularność jako symbol wchodzącej na polski rynek sieci fastfoodów. Ktoś może słyszał sopran maoryskiej gwiazdy Kiri te Kanawa, a komuś innemu przypomni się, że Czomolungmę zdobył po raz pierwszy nie kto inny, tylko Nowozelandczyk, sir Edmund Hillary. W kręgach zbliżonych do literatury wypada wiedzieć o istnieniu znakomitej nowelistki Katherine Mansfield, a autobiograficzną trylogię powieściową Janet Frame rozsławił film jej rodaczki Jane Campion Anioł przy moim stole. Z kolei nowozelandzkie pejzaże zagościły w naszej wyobraźni dzięki adaptacjom prozy J.R.R. Tolkiena dokonanym przez Petera Jacksona, którego wczesne filmy (Zły smak, Martwica mózgu) też mają u nas swoich wielbicieli. O nowozelandzkim teatrze nie słyszał jednak raczej nikt z nas, i pod tym względem niniejsza antologia jest przedsięwzięciem absolutnie pionierskim. (…) Sytuacja literatury nowozelandzkiej (na tle całego piśmiennictwa anglojęzycznego) jest w gruncie rzeczy bardzo podobna do sytuacji literatury polskiej (na gruncie europejskim) – obie rozwijają się prężnie, podejmują ważkie tematy i ambitne wyzwania artystyczne, nie dotyka ich syndrom kryzysu (doskonale widoczny w takich krajach jak Niemcy, Francja czy USA), jednocześnie zaś są marginalizowane z uwagi na położenie geograficzne naszych państw i ich niewielki udział w światowej ekonomii. To już wystarczający powód, by (zwłaszcza w dobie wzrastającej popularności literatury „pogranicza”) wzajemnie się sobą zainteresować.
Ze wstępu Adama Wiedemanna

 

Niebiańskie istoty
W 1954 roku w miejscowości Christchurch Juliet Hulme i Pauline Parker zatłukły na śmierć matkę Pauline, która zabraniała córce spotykać się z przyjaciółką i kochanką. Dramat opowiada o namiętnej przyjaźni dziewcząt i wydarzeniach, które doprowadziły do morderstwa. Filmową adaptację wyreżyserował Peter Jackson.
Michelanne Forster – autorka dramatów, opowiadań, książek dla dzieci, była również scenarzystką, reżyserem i producentką w Television New Zealand.

Obnażeni
Bare to właściwie niekończący się talk show, bohaterowie zmieniają się jak w kalejdoskopie, razem tworzą przekrój nowozelandzkiego społeczeństwa. Pierwsza sztuka Toa Frasera okazała się międzynarodowym sukcesem, zdobywając Best New Play i Best New Playwright w New Zealand Chapman Tripp Awards.
Toa Fraser – pisarz nowozelandzki, wielokrotnie nagradzany, jego sztuka No.2 zdobyła prestiżową Festival First Award podczas festiwalu w Edynburgu w 2000 roku. W 2001 wszedł w skład University of the South Pacific’s Writer in Residence. Film No.2, który sam wyreżyserował, zdobył w 2006 nagrodę publiczności na festiwalu filmowym w Sundance.

Lament rugbisty
Rok 1980, tytułowy lament odnosi się do utraconej świetności w sporcie. By lamentować, celtyccy przodkowie autora sięgali po kobzę (do tej pory używa się jej na pogrzebach i innych oficjalnych uroczystościach). To lament mężczyzn, na instrumencie nie grają kobiety.
Greg McGee – pisarz nowozelandzki, absolwent Otago University. W swoich dramatach sporo miejsca poświęcił rugby. Sam grał dla Otago, dla South Island w 1970, dla New Zealand Universities w 1971 i w 1973 i jako Junior All Black w trasie po Australii.

Przylądek
Grupa młodych ludzi wyrusza w podróż samochodem z Wellington na przylądek Cape Reinga, żeby obserwować nadzwyczajne zjawisko – dwa łączące się ze sobą oceany. Każdy z nich skrywa jakiś sekret. Zderzenie oceanów jest tak naprawdę konfrontacją kultur – tej rdzennej, Maoryskiej oraz europejsko-amerykańskiej.
Vivienne Plumb - aktorka, poetka, powieściopisarka i autorka dramatów. Jej Love knots uhonorowany został nagrodą Brusa Masona. Fact or fiction: Meditations on Mary Finger wystawiono na Międzynarodowej Konferencji Autorek Dramatów w Atenach.

Ateista w świetle dnia
Danny, irlandzki imigrant, jest samotnikiem. Podczas II wojny światowej wcielony do walk na froncie afrykańskim, po wojnie wyemigrował do Nowej Zelandii. Ten kraj, nadzieja dla wielu, wchłonął również Danny’ego. Bohater zastanawia się, co tak naprawdę tu robi.
Tom Scott –pisarz nowozelandzki. Jest współautorem scenariusza do filmu Footrot Flats, za który otrzymał New Zealand Film and Television Award. Autor okrzykniętych sukcesem dokumentów Hilary on Everest i Remembering Ed. Opublikował sześć zbiorów pism satyrycznych i pięć tomów rysunków.

Przekład: Julita Grodek, Wioletta Perzanowska