info

przekład Klaydyna Rozhin

 

opieka reżyserska Iwo Vedral
muzyka Piotr Domiński
projekcje: Tomek Brzeziński

obsada: Magdalena Popławska, Piotr Ligienza, Lech Łotocki, Adam Woronowicz

 

Sztuka Crimpa składa się z trzech części: Bezkres błękitnego nieba, Twarzą do ściany, Stan mniej wyjątkowy. W każdej z nich występuje inna liczba aktorów, a grane przez nich postacie są pozbawione imion i oznaczone jedynie cyframi.

Fewer Emergencies to protest przeciw przemocy we wszelkich jej przejawach, od tej codziennej, jaką stosują wobec siebie członkowie rodziny, aż po ekstremalne sytuacje, gdy fala przemocy zalewa świat. Zawieszona w nieokreślonym czasie i przestrzeni sytuacja sceniczna rozgrywa się wszędzie i nigdzie zarazem, nie ma w niej akcji, a wszystko rozgrywa się w słowach.

Martin Crimp urodził się w 1956 roku. Pierwsze utwory dramatyczne Three Attempted Acts (1985) i Definitely the Bahama (1986) napisał dla radia. Na początku lat 90. związał się z londyńskim Royal Court, gdzie wystawiono jego następujące sztuki: No One Sees the Video (1990), Obróbkę (1993), Attemps on Her Life (1997), Na wsi (2000) i Face to the Wall (2002) . Polska premiera Obróbki w reżyserii Artura Urbańskiego odbyła się we wrześniu 2002 roku w TR Warszawa.