info

Prezentujemy cykl filmów młodych reżyserów, związanych ze Studiem Munka. Jest to wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Telewizji Polskiej. Celem jest tworzenie ambitnego kina artystycznego, portretowanie współczesności i przedstawianie aktualnych przemian w Polsce. Dzięki temu przedsięwzięciu młodzi, kreatywni twórcy mają możliwość zrealizowania filmu fabularnego (F), dokumentalnego (D) lub animowanego (A) w profesjonalnych warunkach.

 

Kryminał (4'54") – A
reżyseria: Marcin Jażyński; scenariusz Marciń Jażyński, Maciej Szabel;

Film jest wariacją na temat czarnego kryminału. Jak przystało na tę konwencję, pojawiają się, rabujący złoto, cyniczni gangsterzy i zmęczony bohater – twardy gliniarz. Napad z bronią w ręku, pozorna przyjaźń, brutalna zdrada, pościg samochodowy ulicami wielkiego miasta oraz strzelanina w finale bez happy endu.

Gdyby ryby miały głos (27'27") – F
reżyseria: Tomasz Jurkiewicz; scenariusz: Grzegorz Zaleski; zdjęcia: Kacper Fertacz; scenografia: Magdalena Herzyk;
obsada: Ewa Szykulska, Łukasz Chrzuszcz, Joanna Gryga;

Wojtek, mimo skończonych 30 lat, wciąż wierzy w legendę o wielkiej rybie, pływającej w pobliskim jeziorze. Poświęca cały swój czas, żeby ją złowić. Nie znajduje zrozumienia u nadopiekuńczej matki, Wandy, która w dniu urodzin syna postanowiła ułożyć mu życie: znaleźć dziewczynę, kupić mieszkanie, wykształcić na...

Lunatycy (27'38") – F
scenariusz i reżyseria: Maciej Sterło-Orlicki; zdjęcia: Tomasz Madejski; montaż: Agnieszka Glińska; II reżyseria: Joanna Kaczmarek;
obsada: Ewa Dałkowska, Andrzej Grabowski, Sylwia Juszczak, Wojciech Mecwaldowski, Monika Dryl, Michał Żurawski;

Fryzjer Rafał nie akceptuje rozpadu swojego związku z zapracowaną Kamą i wciąż mieszka u jej rodziców – znerwicowanego, wiecznie drepczącego w miejscu, byłego esbeka oraz jego żony, nieustannie walczącej ze szczurem w kuchni. Pewnego dnia w salonie fryzjerskim Rafała pojawia się Majka, która wywróci jego świat do góry nogami.

Krajobraz nizinny z kołyską (18'58") – D
scenariusz i reżyseria: Arkadiusz Biedrzycki; operator obrazu: Paweł Chorzępa;

Krajobraz nizinny z kołyską jest portretem alkoholika, z uporem i świadomie niszczącego swoje życie. Popęd śmierci, któremu poddaje się bohater – samotny sześćdziesięcioletni mężczyzna z małej mazurskiej wioski – jest częścią siły drzemiącej w naturze – bezwzględnej i rządzącej się własnymi prawami.

Rytuał (5'33") – A
scenariusz i reżyseria: Zbigniew Czapla;

Rytuał to plastycznie sugestywny zapis zmagań bohatera z codziennymi czynnościami. Nakładające się na siebie działania przybierają często groteskowe formy nieznośnych natręctw. Ten krótki film stawia ostrożne pytanie o złożoność ludzkiej natury.

Zagraj ze mną (30’) - F
reżyseria: Rafał Skalski; scenariusz: Maria Wojtyszko, Rafał Skalski; zdjęcia: Jakub Giza; opieka artystyczna: Robert Gliński;
obsada: Rafał Maćkowiak, Patrycja Soliman, Wojciech Solarz
 

Hania i Paweł to młode małżeństwo, które przeżywa pierwszy po­ważny kryzys. Hania pragnie mieć dziecko, Paweł - nie. Z każdą chwilą oddalają się od siebie coraz bardziej. Pa­weł ucieka w niespełnione marzenia o zostaniu perkusi­stą rockowego zespołu, Hania - we wciągającą grę kom­puterową, w której stwarza swoją wizję idealnego mężczyzny - Lucjana. Życie bohaterów wywraca się do góry nogami, gdy pew­nego dnia Lucjan materializuje się i zamieszkuje z Hanią i Pawłem... Bohaterowie mogą nim sterować, tak jakby cały czas był on postacią z gry. Hania i Paweł postanawiają użyć Lucjana do reali­zacji swoich własnych, sprzecznych pragnień - sytuacja szybko wymyka się im jednak spod kontroli.

 

Czas trwania wszystkich projekcji 114'30"
Po projekcjach odbędzie się spotkanie z twórcami filmów.

Pokaz zorganizowany we współpracy ze Studiem Munka.
Więcej informacji o filmach na stronie www.studiomunka.pl

 

Rozmowa z aktorami - Ewą Szykulską i Łukaszem Chrzuszczem ("Gdyby ryby miały głos") oraz Sylwią Juszczak ("Lunatycy") w TVN Warszawa: