info

GNIEW
scenariusz i reżyseria Pier Paolo Pasolini; Włochy 1963, 53 min
obsada: Gigi Artuso, Giorgio Bassani, Renato Guttuso, Carlo Romano
Gniew to film montażowy, złożony z fragmentów dokumentalnych ukazujących bieżące wydarzenia polityczne - wojnę algierską, wystąpienia papieża, powrót włoskich jeńców wojennych do domu. Reżyser obrazy te opatrzył komentarzem i napisał wiersze, które czytają jego przyjaciele, pisarz Giorgio Bassani i malarz Renato Guttuso. Materiał Pasoliniego został zestawiony z epizodem wyreżyserowanym przez Giovanniego Guareschi, zwolennika skrajnej prawicy. Rasistowska wymowa jego epizodu spowodowała, że film wycofano z rozpowszechniania.
W 2008 roku na festiwalu w Wenecji miała miejsce premiera pełnej reżyserskiej wersji filmu

LA RICOTTA
scenariusz i reżyseria: Pier Paolo Pasolini; zdjęcia Tonino Delli Colli; muzyka Carlo Rustichelli; Włochy, Francja 1963; 35 min
obsada: Orson Welles, Mario Cipriani, Laura Betti

Czwarta część filmu RoGoPaG składającego się z nowel filmowych, które oprócz Pasoliniego reżyserowali Roberto Rossellini, Jean-Luc Godard i Ugo Gregoretti. W części Pasoliniego zagrał m.in. Orson Welles, który wcielił się w rolę reżysera filmu pasyjnego. Kościół katolicki i włoscy konserwatyści uznali film za obrazoburczy, Pasoliniego oskarżono o bluźnierstwo i skazano na karę więzienia.

ZIEMIA WIDZIANA Z KSIĘŻYCA
scenariusz i reżyseria Pier Paolo Pasolini; zdjęcia Giuseppe Rotunno; muzyka Ennio Morricone; Włochy, Francja 1966; 31 min
obsada: Silvana Mangano, Totò, Ninetto Davoli

Trzecia część nowelowego filmu Czarownice (Le Streghe), którego pozostałe fragmenty wyreżyserowali: Mauro Bolognini, Vittorio de Sica, Franco Rossi i Luchino Visconti. Zrealizowana w konwencji burleski powiastka filozoficzna bez morału, eksponująca talenty komiczne głównych postaci: Tota i Ninetta (bohaterów filmu Ptaki i ptaszyska).

CZYM SĄ CHMURY?
scenariusz i reżyseria Pier Paolo Pasolini; zdjęcia Tonino Delli Colli; muzyka Domenico Modugno; Włochy, 1967; 22 min
obsada: Totò, Adriana Asti, Laura Betti, Ninetto Davoli

Trzecia część niedokończonego filmu nowelowego Capriccio all'italiana. Marionetki wyrzucone na wysypisko śmieci ożywają i wystawiają przed lumpenproletariacką publicznością szekspirowskiego Otella.

OPOWIEŚĆ O PAPIEROWYM KWIECIE
scenariusz i reżyseria Pier Paolo Pasolini; zdjęcia Giuseppe Ruzzolini, muzyka Giovanni Fusco; Włochy, Francja 1968; 10 min
obsada: Ninetto Davoli, Rochelle Barbini, Rochelle Barbini

Trzecia część nowelowego filmu Amore e Rabbia.
Jedno długie ujęcie przedstawiające ulubionego aktora Pasoliniego, Ninetto Davoli, idącego rzymską ulicą z wielkim papierowym kwiatem, skontrastowane z trzema wstawkami montażowymi ukazującymi wojny, katastrofy i nieszczęścia.