info

W maju i w czerwcu w poniedziałkowym cyklu FILM W TR zaprezentujemy filmy młodych polskich reżyserów zrealizowane w ramach programu „30 minut". To wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Ministerstwa Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, łódzkiej i katowickiej szkoły filmowej oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Dzięki niemu młodzi twórcy mają możliwość zrealizowania 30-minutowego filmu fabularnego w profesjonalnych warunkach.
W programie „30 minut" mogą uczestniczyć młodzi reżyserzy lub studenci reżyserii oraz twórcy bez wykształcenia filmowego posiadający jednak dorobek zawodowy i doświadczenie. Każdy z uczestników programu dysponuje budżetem w wysokości 100 tysięcy złotych. Warunkiem uczestnictwa w programie jest obecność w ekipie co najmniej trzech debiutujących twórców wszelkich zawodów filmowych, a scenariusz musi odnosić się do współczesności.
Dotychczas powstało jedenaście filmów fabularnych, już przygotowywane są kolejne, od niedawna też w ramach programu zaczęły powstawać pierwsze dokumenty. Wszystkie realizowane są pod opieką artystyczną znanych twórców polskiego kina.
W TR zaprezentujemy dziesięć ze zrealizowanych już filmów - pięć w maju i pięć w czerwcu. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z twórcami filmów i udział w dyskusji na temat ich debiutu kinowego.
 

Fabryka
reżyseria Maciej Adamek, scenariusz Aleksandra Takuska, Maciej Adamek, zdjęcia Artur Żurawski, muzyka Andrzej Izdebski, Polska 2006
obsada: Michał Marciniak, Zuzanna Grabowska, Hanna Chojnacka, Paweł Domagała, Grzegorz Gołaszewski, Anna Grycewicz i in.
Bohaterem Fabryki jest 19-letni Adam, który aby móc opłacić przyszłe studia podejmuje dorywczą pracę w fabryce lalek. Spotkanie z pracującą tam dziewczyną zmusza go do innego spojrzenia na rzeczywistość.
To opowieść o pierwszych ważnych decyzjach podejmowanych w życiu.

Droga wewnętrzna
scenariusz i reżyseria Dorota Lamparska, zdjęcia Damian Pietrasik, Polska 2006
obsada: Adam Woronowicz, Krzysztof Stroiński, Borys Szyc, Magdalena Cielecka, Grażyna Barszczewska, Jadwiga Jankowska-Cieślak i in.
Trzydziestolatek budzi się w swoim mieszkaniu w dużym mieście. Rutynowe, codzienne czynności nabierają szczególnego charakteru. Jak zwykle zbiera się do pracy, ale nie jest w stanie wyjść na ulicę. Sąsiedzi, koledzy, dziewczyna, a w końcu lekarze usiłują skłonić go do wyjścia.

W krainie jaskrawych zabawek ;-)
scenariusz i reżyseria Mateusz Dymek, zdjęcia Maciej Kozłowski, muzyka Daria Jabłońska, Polska 2006
obsada: Dagmara Krasowska, Aleksandra Kisio, Bogdan Kalus, Craig Winchcombe, Kamil Kubik, Maria Klejdysz i in.
W dniu piętnastych urodzin główna bohaterka postanawia uciec od taty, babci i nieciekawego małego miasteczka. Szansę na spełnienie marzeń w Warszawie ma przynieść ogłoszenie o castingu do reklamy znalezione w kolorowym czasopiśmie.

Kilka fotografii
scenariusz i reżyseria Marcin Pieczonka, zdjęcia Jarosław Szmidt, muzyka Krzysztof Herdzin, Polska 2006
obsada: Kamilla Baar, Krzysztof Zawadzki, Maciej Wojdyła i in.
Magda mieszka w ekskluzywnym mieszkaniu ze spełnionym zawodowo mężem. Pozornie niczego jej nie brakuje, nie czuje się jednak szczęśliwa. Pewnego dnia obca dziewczyna wręcza jej zdjęcia, na których Magda rozpoznaje siebie. Fotografie zrobiono z ukrycia z pobliskiego domu.

Bez iluzji
scenariusz i reżyseria Krzysztof Krzysztof, zdjęcia Kamil Płocki, muzyka Krzysztof Cybulski, Polska 2006
obsada: Anna Iberszer, Grzegorz Kowalczyk, Kamil Grenda, Kazimierz Czapla, Bartosz Dziedzic Wojciech Zieliński i in.
Aki i Bruno to dwoje dorosłych, zakochanych w sobie renegatów. Udaje im się stworzyć swoje małe niebo na ziemi poza społecznymi normami. Miron - młody chłopak - bezrozumnie niszczy ten świat, poprzez swoją chłopięcą naiwność i dziecięcy egocentryzm. Film mówi o niedorosłości, przestrzeni pomiędzy światem dorosłych i pacholęctwem.