info

W czerwcu w poniedziałkowym cyklu FILM W TR prezentujemy kolejne filmy młodych polskich reżyserów zrealizowane w ramach programu „30 minut", będącego wspólnym przedsięwzięciem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Ministerstwa Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz szkoły filmowej Andrzeja Wajdy.
Po projekcji zapraszamy na spotkanie z twórcami filmów i udział w dyskusji na temat ich debiutu kinowego.
 

Trójka do wzięcia
reżyseria Bartek Konopka, scenariusz Piotr Borkowski, Bartosz Konopka, zdjęcia Piotr Rosołowski, muzyka Wojciech Waglewski, Polska 2006
obsada: Klaudia Barcik, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Krzysztof Czeczot, Michał Włodarczyk, Violetta Arlak, Andrzej Konopka i in.
Życie szesnastoletniej Ingi wypełniają treningi i gra w piłkę nożną oraz spotkania z chłopakiem, który jej wiernie kibicuje. Jej beztroskie życie przerywa wiadomość o śmiertelnej chorobie matki. Z dnia na dzień dziewczyna zostaje sama z dwójką młodszego rodzeństwa. Musi uciekać przed opieką społeczną, która chce całą trójkę umieścić w pogotowiu opiekuńczym. Inga tuła się z dziećmi od chłopaka do ciotki. Chcąc nie chcąc, staje się dla nich matką. Za to poświęcenie spotka ją niezwykła nagroda.

Autor wychodzi
scenariusz i reżyseria Dominika Montean, zdjęcia Dominik Danilczyk, Polska 2006
obsada: Kamilla Baar, Olgierd Łukaszewicz, Marcin Bosak, Jan Nowicki, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Bodo Kox, Tadeusz Bradecki i in.
Młoda kobieta, Anna, przygotowuje się do zrobienia swojego własnego filmu. Po pewnym czasie odkrywa, że jest w filmie jedynie bohaterką i nic tak naprawdę nie zależy od niej. Buntując się przeciwko Autorowi, pisze swój własny film, stwarzając postaci od nowa - ale JEJ postaci też nie chcą być bohaterami w cudzym filmie. Z historią bohaterki splata się historia krytyka, który całe życie „ścigał" pisarzy, aby w końcu przekonać się o bezsensowności swych wysiłków.

Podróż
scenariusz i reżyseria Dariusz Glazer, zdjęcia Jakub Kijowski, muzyka Marcin Martyński, Polska 2006
obsada: Gabriela Muskała, Jacek Braciak, Karolina Paczyńska, Katarzyna Paczyńska, Maria Maj, Sławomir Orzechowski, Aleksandra Popławska i in.
Dwudziestokilkuletnia Iwona mieszka razem z mężem i dwiema małymi córkami w dwupokojowym mieszkaniu na jednym z blokowisk stolicy. Iwona pracuje jako kasjerka w supermarkecie spożywczym. Jej mąż Janusz jest bezrobotny. Pewnego dnia otrzymuje list od dawnego przyjaciela Wojtka, zawierający propozycję wyjazdu do niego do Londynu i rozpoczęcia nowego życia. W ciągu kilku następnych tygodni Iwona coraz częściej skłania się, by zacząć wszystko od nowa z dala od niesatysfakcjonującej rzeczywistości.

Męczeństwo Mariana
scenariusz i reżyseria Adrian Panek, zdjęcia Kamil Płocki, muzyka Maciej Bączyk, Polska 2006
obsada: Mateusz Grydlik, Tadeusz Szymków, Ewelina Paszke, Michał Grudziński, Edward Kalisz, Monika Dawidziuk i in.
To ironiczna historia młodego, bezrobotnego katechety, który wyjeżdża z dużego miasta na prowincję, żeby podjąć pracę w szkole. Ta ucieczka ma odmienić jego nieudane życie. Niestety, na miejscu zostaje oskarżony o molestowanie dzieci, a próbując się bronić, staje przed wyborem, którego się nie spodziewał. Rzeczywistość wokół niego nabiera cech groteski i absurdu. Z opresji może go uratować tylko jedna rzecz. Scenariusz inspirowany Pamiętnikiem wiejskiego proboszcza Georges'a Bernanosa.