info

W październiku w poniedziałkowym cyklu FILM W TR po raz kolejny - po pokazach w maju i czerwcu - prezentujemy filmy młodych reżyserów zrealizowane w ramach programu „30 minut", będącego wspólnym przedsięwzięciem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, TVP Kultura, Ministerstwa Kultury i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Program umożliwia młodym twórcom zrealizowanie 30-minutowego filmu fabularnego w profesjonalnych warunkach.
Po projekcji zapraszamy na spotkanie z twórcami filmów i udział w dyskusji na temat ich debiutu kinowego.

Zamach
scenariusz i reżyseria Ryszard Stecura, zdjęcia: Bartosz Blaschke, Polska 2006
obsada: Tadeusz Madeja, Wiesław Wójcik, Robert Talarczyk, Grażyna Bułka, Andrzej Afanasjew, Jerzy Głybin

Bohaterem Zamachu jest siedemdziesięcioletni emeryt. Jego jedynym przyjacielem jest wierny pies. Stary człowiek nie potrafi przystosować się do współczesnego świata i nie chce mieć z nim wiele wspólnego. Przez 40 lat pracował w hucie, na której miejscu w tej chwili stoi supermarket. Dawny świat i związane z nim wartości, których reprezentantem jest główny bohater odchodzą w zapomnienie.

Ryszard Stecura, reżyser filmowy, dziennikarz, poeta. Na Uniwersytecie Śląskim ukończył kulturoznawstwo (1992) i reżyserię filmową (2001). Jego film absolutoryjny O palec pokazywany był na wielu festiwalach - OFFDiK i Etiudzie w Krakowie, Mediaschool i Camerimage w Łodzi, na festiwalu w Kazimierzu nad Wisłą. W roku 2001 zrobił w Video Studio Gdańsk film dokumentalny pt. Podróż z artystą. W roku 2005 dla TV ARTE i II PR TVP zrealizował film dokumentalny pt. Węglem, stalą... i potem.

Wszystko
scenariusz i reżyseria Gilles Renard, zdjęcia Wojciech Staroń, Polska 2007
obsada: Marian Opania, Katarzyna Kołeczek, Lech Dyblik, Dariusz Toczek, Mariusz Leszczyński

Wszystko to filmowa adaptacja noweli Jarosława Sokoła pod tym samym tytułem. Film jest tragikomedią o nieudanym życiu szarego obywatela naszego kraju, który po sprzedaniu wysłużonego samochodu, wbrew woli żony i w tajemnicy przed nią, postanowił raz w życiu zaszaleć.

Gilles Renard to Francuz od kilkunastu lat mieszkający w Polsce. Reżyser filmowy i teatralny. W 1986 roku uzyskał tytuł magistra filozofii. W 1996 roku nakręcił na Wydziale Reżyserii PWSFTviT swój film dyplomowy - Późne popołudnie (film powstał pod opieką Krzysztofa Kieślowskiego). Jego inne etiudy szkolne, to m.in.: Limit, Kręć pan czy Powrót. W 2006 roku zdobył Dyplom Honorowy na Krakowskim Festiwalu Filmowym za film o samym sobie pod tytułem Roszada.