info

reżyseria Gus Van Sant; scenariusz Casey Affleck, Matt Damon, Gus Van Sant; zdjęcia Harris Savides; muzyka Arvo Pärt; USA 200; czas trwania: 103 min
obsada Casey Affleck, Matt Damon

Gerry to jeden z najbardziej niezwykłych i najciekawszych amerykańskich filmów niezależnych ostatniego dziesięciolecia. Gus Van Sant po oscarowych sukcesach Buntownika z wyboru powrócił do tematyki i wizualnego stylu swoich wczesnych filmów, jak Drugstore Cowboy i Moje własne Idaho. Gerry pozbawiony jest tradycyjnej fabuły. Nie usłyszymy też w filmie wielu dialogów, które pozwolą nam lepiej poznać bohaterów. Ale na pewno będziemy mogli im się dobrze przyjrzeć...
To opowieść o dwóch przyjaciołach, którzy podczas wędrówki po bezkresnej pustyni zeszli ze szlaku i nie potrafią znaleźć drogi powrotnej. Wraz z upływem czasu ich siły i szanse na ratunek maleją. Przyjaźń zostaje wystawiona na ostateczną próbę.
W warstwie wizualnej, najważniejszej w tym filmie, widać fascynację reżysera dziełami takich mistrzów kina jak Michelangelo Antonioni, Abbas Kiarostami, Bela Tarr czy Derek Jarman. Gerry jest rodzajem hołdu dla wspomnianych twórców i zarazem metaforą ludzkiego losu. Scenariusz inspirowany prawdziwymi wydarzeniami Gus Van Sant napisał wspólnie z odtwórcami głównych i w zasadzie jedynych ról w tym filmie, Caseyem Affleckiem i Mattem Damonem.

Gerry to nadzwyczajne dzieło, pochłaniające niemal całą uwagę widza. To rodzaj medytacji nad najbardziej podstawowymi problemami - przyjaźnią, przetrwaniem, naturą. Od strony formalnej Gerry jest jednym z najpiękniejszych filmów, jakie ostatnio powstały w Ameryce.
Chicago Tribune

Amerykańskie filmy rzadko potrafią być tak olśniewające, poetyckie i głęboko osobiste jak Gerry.
Screen International

Pokaz organizowany wspólnie z Gutek Film.