info

reżyseria Terry Zwigoff; scenariusz Terry Zwigoff , Daniel Clowes; zdjęcia Affonso Beato; muzyka Shankarsinh Raghuwanshi, David Kitay; montaż Carole Kravetz, Michael R. Miller; Niemcy, USA, Wielka Brytania 2001; czas trwania: 111 min
obsada: Steve Buscemi, Thora Birch, Scarlett Johansson, Brad Renfro, Illeana Douglas, Bob Balaban, Teri Garr, Stacey Travis i in.
 

Ghost World amerykańskiego reżysera Terry'ego Zwigoffa to film niemal nieznany w Polsce, nigdy niepokazywany u nas na dużym ekranie. A jednocześnie absolutnie wart zobaczenia, doceniony wieloma nagrodami, w Stanach Zjednoczonych uchodzący wręcz za kultowy.
Film jest ekranizacją popularnego komiksu Dana Clowesa, amerykańskiego autora i scenarzysty, w której udało się zachować specyficzny humor autora. Jest to opowieść o dwóch nietuzinkowych, zblazowanych, nieco cynicznych nastolatkach u progu dorosłego życia. Po skończeniu szkoły nierozłączne dotychczas przyjaciółki marzą o wyrwaniu się z rodzinnego domu i wspólnym wynajęciu mieszkania. Nie ma dla nich świętości, nie uznają zwykłych, codziennych rytuałów ani schematów narzucanych przez otoczenie. Nie spodziewają się jednak, że dorosłe życie okaże się trudne, a ich przyjaźń zostanie wystawiona na ciężką próbę, szczególnie gdy jedna z nich zacznie iść na coraz większe kompromisy. Film, choć dotyka jak najbardziej poważnych spraw, jest przede wszystkim słodko-gorzką komedią o poszukiwaniu swojego miejsca w życiu.
Bez wątpienia wielkim atutem Ghost World są kreacje aktorskie. W głównej roli zobaczymy zaledwie 24-letnią dziś Thorę Birch, w Polsce najlepiej znaną z filmu American Beauty Sama Mendesa. Za postać Enid w Ghost World otrzymała nominację do Złotego Globu w kategorii najlepsza rola kobieca oraz nominację do MTV Movie Award za najlepszy cytat filmowy.
Drugą nastolatkę zagrała Scarlett Johansson, wtedy rozsławiona sukcesem filmu Zaklinacz koni Roberta Redforda, dziś jedna z najbardziej cenionych aktorek swojego pokolenia. Filmowa Rebecca przyniosła jej nagrodę kanadyjskich krytyków dla najlepszej aktorki drugoplanowej.
Świetną kreację stworzył w Ghost World Steve Buscemi. Ten nowojorski aktor, także teatralny, kojarzony jest przede wszystkim z kinem autorskim i niezależnym. W Polsce znamy go doskonale z filmów Jima Jarmuscha (Mystery train, Kawa i papierosy), Ethana i Joela Coenów (Barton Fink, Fargo, Big Lebowski) oraz Quentina Tarantino (Wściekłe psy, Pulp fiction). W tej chwili oglądamy go w kinach w filmie Romance and Cigarettes Johna Turturro. Za kreację w filmie Terry'ego Zwigoffa otrzymał nominację do Złotego Globu w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska.
Sam reżyser filmu wraz z Danielem Clowesem (autor komiksu) otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany.

Pokaz organizowany wspólnie z firmą Solopan.

 

Bilety: 1 zł. Uwaga: bilety należy kupować z wyprzedzeniem w kasie TR. Liczba miejsc ograniczona!