info

Reżyseria Ken Russell; Obsada: Natasha Richardson, Gabriel Byrne, Julian Sands, Myriam Cyr, Timothy Spall
Wielka Brytania, 1986

Burzliwa noc 16 czerwca 1816 przeszła do historii literatury, chociaż nikt nie wie do końca, co tak naprawdę wydarzyło się wówczas, gdy w Villa Diodati nad Jeziorem Genewskim największy poeta tamtych czasów, lord George Gordon Byron, wraz ze swoim przyjacielem i biografem Polidorim, podejmowali młodego romantyka Percy’ego Shelley’a z ukochaną – Mary Godwin, i jej przyrodnią siostrą Claire Clairmont. Wiadomo, że odurzali się opium i laudanum, czytali opowieści o duchach, w końcu wywołali z zaświatów coś przerażającego i destrukcyjnego... Potwora? A może własną podświadomość?
Najważniejszy ślad tej nocy nie jest dokumentem, lecz dziełem literackim, jedną z najsłynniejszych powieści grozy wszechczasów. Mary zaczyna pisać Frankensteina (wydanego w 1818 roku już pod jej nowym nazwiskiem – Mary Shelley) w wieku dziewiętnastu lat.
Dokładnie sto siedemdziesiąt lat później Ken Russell nakręcił Gothic, film próbujący zrekonstruować wydarzenia legendarnej nocy, pokazujący transgresję, której bohaterka musiała wtedy doświadczyć; oddający wreszcie szaleństwo i mrok twórców tamtej epoki.

23.09, g.21, TR Warszawa, bilety 10 zł