info

GRUPPA WSCHÓD po raz pierwszy spotkała się w ubiegłym roku na Chłodnej 25 i zagrała utwory różnych rosyjskich wykonawców. W swoim najnowszym projekcie, opartym na repertuarze legendarnej rosyjskiej grupy KINO, śpiewają utwory Wiktora Coja, kultowego rockmana, założyciela i lidera grupy. W swoich interpretacjach nie starają się kopiować oryginalnych wykonań grupy KINO, muzyka rosyjskiej grupy jest dlanich inspiracją, a teksty utworów zostały przetłumaczone na polski.

Grupa KINO – rosyjski zespół rockowy założony w 1982 roku w ówczesnym Leningradzie. W jego skład wchodzili pierwotnie Wiktor Coj (teksty, muzyka, gitara, śpiew), Aleksiej Rybin (aranżacje, gitara, śpiew, teksty) oraz Oleg Walinskij (instrumenty perkusyjne).
W 1981 roku trio zostało przyjęte w skład Leningradzkiego Rock-klubu, stworzonego z zamiarem sprawowania kontroli nad młodzieżowym środowiskiem muzycznym, które dało jednak wielu artystom – dotąd całkowicie podziemnym lub amatorskim – możliwość legalnego występowania przed dużą publicznością i przyczyniło się do wzrostu popularności muzyki rockowej w Rosji.
W 1982 roku zespół zmienił nazwę na KINO i grywał głównie koncerty w prywatnych mieszkaniach, a także w na wpół podziemnych klubach oraz lokalach wynajmowanych na występy. Z czasem grupa KINO zaczęła jeździć z koncertami do innych miast ZSRR, przede wszystkim do Moskwy. W 1983 roku odbył się koncert w Swierdłowsku (dzisiejszy Jekaterynburg), a Marianna Coj, żona muzyka, wspomina o koncercie w Kijowie, gdzie Coj pierwszą noc spędził w areszcie i tam zagrał dla milicjantów.
Koncerty często rejestrowane były przez organizatorów oraz gości na magnetofonach szpulowych. Taśmy rozprzestrzeniały się po całym kraju, dzięki czemu publiczność mogła poznać twórczość młodych i grających w nowym stylu artystów.

 

GRUPPA WSCHÓD wystąpi w TR Warszawa w składzie: Wiktoria Gorodeckaja, Jan Dravnel, Paweł Paprocki, Dawid Somló, Wojtek Urbański, Rafał Kosowski oraz gościnnie Ksawery Wójciński.

 

bilety 15 zł