info

w przekładzie Stanisława Barańczaka
reżyseria: Krzysztof Warlikowski
scenografia: Małgorzata Szczęśniak
muzyka: Paweł Mykietyn
choreografia: Saar Magal
światło: Piotr Pawlik

obsada: Marek Kalita, Jacek Poniedziałek, Mirosław Zbrojewicz, Andrzej Chyra, Adam Woronowicz/Redbad Klijnstra, Maria Seweryn, Jolanta Fraszyńska/Aleksandra Popławska, Maria Maj, Cezary Kosiński, Robert Więckiewicz, Stanisława Celińska, Magdalena Cielecka

Muzycy: Paweł Mykietyn, Ewa Kowalewska, Monika Szulińska, Jakub Rutkowski, Robert Siwak

Na podwyższonej scenie, w rytmie marzycielskiego kadryla, aktorzy tragedii mijają się w tańcu, ignorując się nawzajem, zupełnie jak tropikalne ryby pływające w akwarium. Polski reżyser Krzysztof Warlikowski łączy ze sobą kilka odległych od siebie scen utworu, według liturgii jednocześnie brutalnej i uroczystej, w stylu łączącym parodię i cudowność. Zachodzi mnóstwo zdarzeń teatralnych, w czasie których mijają chwile, sytuacje, osoby, tak jak wówczas, gdy tasuje się talię kart. Jak Warlikowski to robi, że unika przesady, onirycznej pustki, kapłańskich grymasów? (...)
Ci polscy aktorzy są lekkoatletami duszy, akrobatami psyche, gladiatorami snu, zahartowanymi długimi podróżami do krainy wież oblężniczych i gęstych mgieł, w towarzystwie szalonych królów, karłowatych astrologów i ich mistrza, Witkiewicza. (...) Niech będą pochwaleni - ci dziwni katolicy!
Frédéric Ferney, Le Figaro

ostatnie przedstawienie 18 stycznia 2004