info

reżyseria Jeanette Groenendaal; zdjęcia Zoot Derks, Jeanette Groenendaal, Martin Hansen, Jeroen Weeda; muzyka Jandries Groenendijk; produkcja G-netwerk; Holandia 2007; czas trwania: 60 min
 

Dziwne, początkowo niezrozumiałe migawki z kamer dozoru domowego pokazują włamanie, szarpaninę i nagich ludzi biegających w popłochu po mieszkaniu. Nieprzypadkowo reżyserka Jeanette Groenendaal nazywa swój film „pro paranoia docutective". Sytuacja psychiczna, w jakiej znalazł się Arend der Horst, główny bohater jej filmu, wydaje się bliska chaosowi zarejestrowanemu przez kamery ochrony. Arend to 62-letni kokainista, od trzydziestu lat na haju. Dużo czasu spędza w Internecie, tropi różne spiski, szuka wyjaśnień i znajduje zaskakujące odpowiedzi. Właśnie teraz - jego zdaniem - trwa zakrojona na szeroką skalę akcja tajnych służb wymierzona w obywateli, wszyscy są podsłuchiwani i śledzeni, dlatego Arend z niepokojem reaguje na przelatujący nad okolicą helikopter i trzaski w słuchawce telefonu.
Kiedy myślimy, że wiemy już, co jest w tym filmie paranoją, na ekranie pojawiają się „zdrowi" obywatele - adwokat i dziennikarz - którzy potwierdzają obawy wystraszonego bohatera. „Jesteśmy najbardziej podsłuchiwanym narodem na świecie" - mówi prawnik z Amsterdamu. Cała trójka wydobywa na światło dzienne jeszcze jedną tajemnicę. Do 1945 roku Holandia była największym na świecie producentem kokainy. Mężczyźni spotykają się w pozostałościach fabryki, rozmawiają o obecnej wojnie kokainowej (ich zdaniem to przykrywka w wojnie o ropę) i rozważają możliwości ożywienia produkcji i obrotu na zasadach Fair Trade...

Autorka nie przesądza o tym, kto w całym tym zamieszaniu powinien być uważany za normalnego, a kto nie. Jej film rozwija się w wielu kierunkach równocześnie. Ma klimat paranoicznych rojeń i manii prześladowczej głównego bohatera, ale też rzeczowość i sens, kiedy mowa o konkretach. Największą wartością filmu wydaje się empatia, z którą Groenendaal podchodzi do głównego bohatera.
Oficjalna polska premiera filmu będzie miała miejsce podczas 5 Festiwalu Światowego Filmu Dokumentalnego „Planete Doc Review" (9-18.05.2008).

Pokaz zorganizowany przy współpracy z Arturem Liebhartem, dyrektorem festiwalu „Planet Doc Review", który będzie gościem poniedziałkowego wieczoru.