info

Honorata Mochalska i Andrzej Błachut - para artystów nierozłącznych w życiu i sztuce, razem studiowali i zrobili dyplom na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Ich prace powstają zwykle w długotrwałym procesie prac ręcznych - zbierania, lepienia, szydełkowania, robienia na drutach. Wynikiem działania są kolekcje obiektów: miłych, dziwnych, ładnych i działających na wyobraźnię.

Ostatnio zajmują się tworzeniem "przedmiotów rzeźbopodobnych", które, chociaż kojarzyć się mogą z nowoczesnymi, abstrakcyjnymi rzeźbami, zachowują się raczej jak istoty żywe niż obiekty wystawowe: chodzą na spacery do parku, jedzą z ręki i chętnie fotografują się w towarzystwie ludzi. W ich towarzystwie zresztą ludzie również zachowują się odmiennie. Sztuka w wydaniu tych artystów przestaje być zbiorem anonimowych obiektów, a staje się doświadczeniem i nauką o emocjach i odruchach, jakie wywołują w nas przedmioty - za sprawą kształtów, kolorów, a przede wszystkim dzięki naszej własnej wyobraźni i intuicji.

Praktyka twórcza Mochalskiej i Błachuta jest swoistym oswajaniem sztuki, testowaniem jej w domowym otoczeniu i codziennym życiu. Bawiąc się sztucznością sztuki dowodzą zarazem, że wciąż możliwe jest odkrywanie w niej nowych form, stanów materii i emocji.
Prace artystów prezentowane były na wystawach we Wrocławiu, Warszawie i Londynie.

Wystawa przygotowana we współpracy ze Świetlicą Sztuki Raster