info

Pozdrowienia z wakacji to pierwszy cykl kolaży, które Dziaczkowski realizuje konsekwentnie od ponad roku. Na oryginalnych pocztówkach zdobywanych w różnym miejscach Europy (od Barcelony do Konstancy) pojawiają się postaci tworzące świat jego sztuki. Dziaczkowskiego fascynuje potencjał zawarty w szeroko pojętym zjawisk "łączenia". Według artysty, pojęcie "collage" można rozszerzyć i stosować do wszystkich działań czy zjawisk, w których połączenie kilku elementów o zupełnie innym pochodzeniu daje harmoniją na swój sposób całość. Czasem można się zachwiać między syntezą a eklektyzmem, zawsze jednak powstanie nowa jakość.

Ernst wśród zdobyczy collage'u wymienia przede wszystkim irracjonalność. „Mistrzowskie wtargnięcie irracjonalnego do wszystkich dziedzin sztuki, poezji, nauki, do mody i prywatnego życia społeczeństw". W naszych czasach te słowa znalazły najlepsze potwierdzenie. Czym jest choćby współczesny krajobraz miejski, jeśli nie eklektyczną układanką? Tak więc wszystko jest collagem, a sam collage jest odbiciem współczesnego umysłu.

Jan Dziaczkowski urodził się w Warszawie w 1983 roku. W 2002 roku rozpoczął studia na wydziale malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracuje na warszawskiej Pradze. Brał udział w sześciu wystawach zbiorowych, wystawa w TR jest jego pierwszą wystawą indywidualną.