info

reżyseria Agnieszka Holland, Kasia Adamik, scenariusz Eva Borušovičová, zdjęcia Martin Štrba, muzyka Antoni Łazarkiewicz; Polska / Słowacja / Czechy / Węgry 2009; czas trwania 140 min
obsada: Václav Jiráček, Ivan Martinka, Michał Żebrowski, Maja Ostaszewska, Katarzyna Herman, Sarah Zoe Canner, Danuta Szaflarska, Marian Dziędziel, Eryk Lubos, Rafał Maćkowiak i in.

Uwaga: liczba miejsc ograniczona; sugerujemy rezerwację mailową: promocja@trwarszawa.pl

Młody Janosik, wypalony wojną, zawiedziony w miłości, trafia do zbójeckiej drużyny. Wkrótce zostaje jej przywódcą i zaczyna się cieszyć sławą dzielnego zbójnika, który przestrzega honorowego kodeksu – nikt z napadniętych nie może zginąć. Wraz ze sławą, rośnie jego uwielbienie u kobiet. Sukcesy Janosika budzą jednak zazdrość jednego z członków bandy, chciwego i butnego Huncagi…
O legendarnym zbójniku, który odbierał bogatym, a rozdawał biednym do tej pory nakręcono już kilka filmów fabularnych. Stał się on bohaterem polskiego serialu w reżyserii Jerzego Passendorfera. Romantyczna legenda o dzielnym ludowym bohaterze zdominowała nasze wyobrażenie o losach Juraja Janosika. Nowy film w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik po raz pierwszy odkrywa prawdziwą historię młodzieńca z Terchovej, którego krótkie, ale dramatyczne życie inspirowało pokolenia.
Kostiumowa wielka produkcja została nakręcona na podstawie scenariusza Evy Borušovičovej, która przez kilka lat studiowała archiwalne zapiski i dokumenty. Interesowały ją realne koleje losu charyzmatycznego młodzieńca, który miał krótkie życie, ale jeszcze przed śmiercią zdołał stać się legendą.

Dotychczasowe wersje filmowe Janosika operowały konwencją bajki, legendy, stylizacji folklorystycznej lub komedii kostiumowej. W scenariuszu Evy Borušovičovej uwiodła nas inna zupełnie poetyka; po pierwsze jest on oparty na prawdziwych osiemnastowiecznych dokumentach a nie na romantycznej legendzie, po drugie operuje subiektywnym, oryginalnym liryzmem. Janosik w scenariuszu Evy Borušovičovej jest tragiczny i jednocześnie bardzo współczesny: mógłby być amerykańskim chłopcem, który wypalony obcowaniem z okrucieństwem wojny wraca z Iraku do miejskiego getta i tam zostaje przywódcą gangu.
Historia Janosika – podobnie jak innych słynnych zbójców, Ondraszka czy Robin Hooda, stała się legendą i powoli legenda wyparła ze świadomości społecznej prawdziwe postacie i wydarzenia. Nasz film przywraca tej postaci historyczny autentyzm, zachowując jej romantyczny charakter.
Agnieszka Holland i Kasia Admik

Nie spodziewałem się tak dobrego kina, filmu błyskotliwego, świetnie grającego z emocjami widza, a przy tym niezwykle szczerego i bolesnego.
Robert Ziębiński, Newsweek

Po projekcji zapraszamy na spotkanie z Agnieszką Holland i Kasią Adamik, aktorami grającymi w filmie oraz producentami.

Pokaz organizowany wspólnie z Apple Film Production i Syrena Films.