info

scenariusz i reżyseria Carlos Reygadas; zdjęcia Diego Martinem Vignatti, Thierry Tronchet; muzyka Arvo Pärt; Hiszpania , Holandia , Meksyk , Niemcy 2002; czas trwania: 130 min
obsada: Martin Serrano, Alexandro Ferretis, Magdalena Flores, Rolanda Villa, Fernando Benitez i in.
Pod koniec października Gutek Film wprowadził na ekrany kin nowy film Carlosa Reygadasa Ciche światło. Z tej okazji chcemy przypomnieć debiut tego znakomitego meksykańskiego reżysera - Japón z 2002 roku.

Główny bohater opuszcza gwarne Mexico City i wyrusza na zapadłą prowincję. Tam chce popełnić samobójstwo. Zatrzymuje się w domu nad kanionem u starej indiańskiej wdowy. Nieoczekiwanie między kobietą i mężczyzną nawiązuje się niezwykła więź, a on sam odkrywa w sobie z jednej strony pokłady ciepła i czułości, z drugiej - niezwykłej brutalności. W obojgu budzą się uśpione od lat zmysły.

W debiucie Carlosa Reygadasa widać wielką fascynację kinem Andrieja Tarkowskiego.
Oryginalne zdjęcia przyrody połączone z muzyką Arvo Pärta oraz Dymitra Szostakowicza i Jana Sebastiana Bacha stworzyły wyjątkowo fascynujący, niepokojący i sugestywny obraz.
Wśród wielu wyróżnień Japón zdobył m.in. Złotą Kamerę na Międzynarodowym Festiwalu w Cannes w 2002 roku. W tym samym roku był również laureatem plebiscytu publiczności Festiwalu Nowe Horyzonty.

Pokaz organizowany wspólnie z Gutek Film.