info

Jestem Zły
scenariusz i reżyseria Grzegorz Pacek, zdjęcia Piotr Muszyński
montaż Katarzyna Maciejko-Kowalczyk, produkcja W.F. Czołówka dla TVP 1, 29 min

Grupa dzieci z biednej dzielnicy Warszawy opowiada o swoim życiu. Oryginalność filmu polega na tym, że reżyser udostępnił kamerę samym bohaterom. Ten zbiorowy autoportret szokuje naturalizmem i zmusza do zastanowienia się nad przyszłością bohaterów.

Film nagrodzony został Grand Prix krakowskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych, nagrodą publiczności w ramach Lata Filmów w Kazimierzu Dolnym oraz nagrodą Findling Price na Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Neubrandenburg.

Ulica Wapienna
scenariusz i reżyseria Grzegorz Pacek, zdjęcia Gwidon Cal, montaż Joanna Wojtulewicz, wystąpił Tomasz Mikołajewski, produkcja Paweł Łoziński, cykl Nasz Spis Powszechny, 29 min

"Myślałem, że oni pomyślą o ludziach, bo przecież byli w PZPR, a oni panie, tylko pyszczki im porosły i o biedocie nie myślą". Tak o obecnej ekipie rządzącej wypowiada się jeden z bohaterów filmu. Inni z kolei mówią: "Tak się cieszyły, że Ruskich wygoniły, przeważnie ta Solidarność, tak się cieszyła, a teraz co mamy", „Unia to zginięcie".

Ten film opowiada o ludziach "wykluczonych", tych, którzy nic nie zyskali na transformacji ustrojowej. Skazanych na wegetację, za słabych, żeby o siebie walczyć. O ludziach, których w Polsce jest coraz więcej.