info

Kobieta pod presją

reżyseria: John Cassavetes; obsada: Peter Falk, Gena Rowlands, Fred Draper, Katherine Cassavetes
USA 1974, czas trwania: 141 min.

Paradokumentalny obraz małżeństwa z dziewięcioletnim stażem i trójką dzieci. Marbel (Gena Rowlands), żona Nicka (Peter Falk), pragnie czegoś więcej niż tylko roli żony i matki.Nick kocha żonę, ale nie do końca ją akceptuje. Cassavetes, który 1/3 filmu nakręcił kamerą z ręki, pozostawia widza w niepewności - nie wiadomo czy małżeństwo Longhetti uda się jeszcze uratować. Kobieta pod presją  podbiła serca publiczności. To film Cassavetesa, który przyniósł największe zyski. Zdobył też najwięcej nagród i utrwalił pozycję Geny Rowlands jako aktorki.

Cienie

reżyseria: John Cassavetes; obsada: Ben Carruthers, Lelia Goldoni, Hugh Hurd, Anthony Ray
USA 1959, czas trwania: 83 min.

Opowieść o poszukującej tożsamości rodzinie nowojorskich Mulatów. Historia trójki rodzeństwa poszukującego swego miejsca w życiu. Hugh pragnie zostać śpiewakiem, na razie jednak występuje w podrzędnych lokalach. Ben nieustannie przesiaduje w barach nie mogąc odnaleźć się w świecie ani białych, ani czarnych. Jedynie Leila, która jest zakochana w białym chłopcu może czuć się szczęśliwa.
 

 

John Cassavetes - amerykański aktor, scenarzysta i reżyser, uznawany przez krytyków za jednego z pierwszych twórców kina niezależnego.
Autorskie filmy Cassavetesa w dużym stopniu opierały się na improwizacji. Cienie, jego reżyserski debiut, był próbą stworzenia filmu z pogranicza kina kreacyjnego oraz filmu dokumentalnego.
W swoich kolejnych filmach Cassavetes pogłębiał metodę „wchodzenia w strumień życia”. Reżyser przywiązywał szczególna wagę do gry aktorów, których traktował jak współtwórców filmu. Na planie panowała swoboda, aktorzy mogli niejednokrotnie dokonywać znaczących odstępstw od pierwotnie przyjętych założeń. Relacja reżyser-aktor opierała się na zaufaniu i wierności swoistemu hasłu programowemu − bycia wiernym prawdzie za wszelką cenę. Specyficzny był także sposób filmowania Cassavetesa. Rzadko korzystał ze statywów, kamera z ręki nadawała obrazowi szorstkości i rozedrgania, a kadry często sprawiały wrażenie przypadkowych. W filmach Cassavetesa pojawiają się członkowie jego rodziny, znajomi i przyjaciele. Gena Rowlands, żona reżysera, zagrała w większości jego filmów.
Twórczość Johna Cassavetesa znacząco wpłynęła na artystyczne dokonania takich reżyserów jak Martin Scorsese, Steven Spielberg, Jim Jarmusch, Pedro Almodóvar, Lars von Trier czy Kar-Wai Wong.

Pokaz organizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty i  American Film Festival we Wrocławiu, który odbedzie w dniach od 15 do 20 listopada 2011.

21 maja godzina 19, wstęp: 5 zł.