info

Kapela ze Wsi Warszawa to dzisiaj bodaj najbardziej znany polski zespół folkowy, jeśli nie w kraju, to na pewno za granicą, gdzie od kilku lat jest wprost rozchwytywany. Grupa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się interpretacje ludowych melodii tanecznych, tańców, ballad i wiejskich pieśni, wykonywane z wykorzystaniem archaicznych instrumentów i tzw. białego głosu. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco nowocześnie i są w pełni zrozumiałe dlawspółczesnego odbiorcy.   

Jej pierwszy album, "Hop Sa Sa," został nagrany na żywo w Studio Polskiego Radia. Słuchacze Trójki uznali "Hop Sa Sa"za najlepsze wydawnictwo folkowe 1998 roku.
W 2001 roku zespół wydał album "Wiosna Ludu", wznowiony w Niemczech przez prestiżowe wydawnictwo etno/world music - "Jaro Records" i amerykańskie Harmonia Mundi. Album ten w roku 2003 otrzymał nagrodę Grand Prix na festiwalu International Competition of Folk Music Recordings za najlepsze nagranie muzyki folk przyznane przez Europejską Unię Radiową.
W roku 2004 Radio BBC 3 wyróżniło grupę nagrodą Awards for World Music w kategorii „Newcomer” – „Nowo nadchodzący”.
W styczniu 2005 roku ukazała się trzecia płyta formacji, zatytułowana "Wykorzenienie". Album ten miał swoją premierę we wszystkich państwach Unii Europejskiej, USA, Kanadzie i Japonii, gdzie Kapela odbyła liczne trasy koncertowe.
W Niemczech płyta „Wykorzenienie” została uznana przez miesięcznik „Audio” za jedną z 3 najlepszych płyt tego roku w kategorii „muzyka zagraniczna”.
Zespół współpracował również z Jackiem Wallem - kalifornijskim kompozytorem dla którego zrealizował muzykę do gry komputerowej "Myst IV" - światowego bestselleru.

Działalność Kapeli nie skupia się wyłącznie na muzyce, ale również napróbach ocalenia tego, co zostało skazane na zapomnienie, a jednak może wzbogacać współczesną kulturę. Członków grupy pasjonuje podróżowanie do małych wiosek i odwiedzanie tradycyjnych muzykantów. Ich opowiadania o odchodzących zwyczajach są dla muzyków podstawą i główną inspiracją do dalszej pracy.

Zespół tworzą: Maja Kleszcz - wiolonczela, basetla, śpiew
Magdalena Sobczak – cymbały staropolskie, śpiew
Sylwia Świątkowska – skrzypce, fidel płocka, śpiew
Wojciech Krzak - skrzypce
Piotr Gliński - baraban
aciej Szajkowski - bęben obręczowy, perkusje.