info

reżyseria Lars von Trier; scenariusz Lars von Trier, Tomas Gislason; zdjęcia Eric Kress; muzyka Joachim Holbek; Dania 1994, czas trwania: 125 min
obsada: Ernst-Hugo Järegard, Kirsten Rolffes, Ghita Norby, Soren Pilmark, Udo Kier, Otto Brandenburg, Jens Okking, Holger Juul Hansen, Laura Christensen i in

29 maja światową oraz polską premierę kinową będzie miał najnowszy film Larsa von Triera Antychryst. Wcześniej z utrzymywaną w ścisłej tajemnicy fabułą filmu będzie miała okazję zapoznać się wyłącznie publiczność Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Antychryst to pierwszy horror autora Przełamując fale i Tańcząc w ciemnościach.

Z tego powodu w cyklu Film TR w maju i w czerwcu przypomnimy w dwóch częściach Królestwo, kultowy serial telewizyjny zrealizowany przez duńskiego reżysera. Łącząc gatunki i filmowe konwencje, Lars von Trier po raz pierwszy sięgnął w nim właśnie po atrybuty typowe dla horroru.
Akcja filmu rozgrywa się w kopenhaskim szpitalu. Lekarze z ekstrawaganckiego przedsięwzięcia von Triera przeżywają osobiste i zawodowe dramaty. W ich życie ingerują jednak czasami duchy. Bohaterowie zaś nie zawsze kierują się dobrem pacjentów i prowadzą podejrzane interesy. W Królestwie nie wszystko ma racjonalne wytłumaczenie. Wydaje się, że reżyser oczekuje, byśmy i my poddali się dziwnej logice tego filmu.
Lars von Trier przyznaje, że Królestwo powstało jako konsekwencja jego młodzieńczych fascynacji kinem klasy B i tanimi opowieściami o duchach. Pełen komediowych akcentów film nie jest tylko pastiszem mydlanych oper czy zabawą konwencją popularnego kina. Sposób realizacji zbliża go do kręconego na gorąco i pospiesznie zmontowanego dokumentu. Być może właśnie dlatego świat Królestwa intryguje i zadziwia, czego dowodem była zrealizowana po latach amerykańska wersja serialu.

Pokaz organizowany wspólnie z Gutek Film.