info

w przekładzie Jacka Poniedziałka

scenografia Małgorzata Szczęśniak
muzyka Paweł Mykietyn
reżyseria światła Felice Ross
realizacja projekcji Paweł Łoziński

obsada
Stanisława Celińska (aktorka Nowego Teatru w Warszawie) / Małgorzata Rożniatowska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Maja Ostaszewska (aktorka Nowego Teatru w Warszawie) / Magdalena Cielecka (aktorka Nowego Teatru w Warszawie), Anna Radwan-Gancarczyk, Danuta Stenka, Marek Kalita, Redbad Klijnstra, Paweł Kruszelnicki, Zygmunt Malanowicz (aktor Nowego Teatru w Warszawie), Adam Nawojczyk, Jacek Poniedziałek (aktor Nowego Teatru w Warszawie), Miron Hakenbeck

Spektakl w koprodukcji TR Warszawa i Starego Teatru w Krakowie

premiera
3 marca 2005 TR Warszawa
12 marca 2005 Stary Teatr w Krakowie

 

Bohater Kruma Hanocha Levina powraca do rodzinnego miasta, w którym czeka na niego matka, przyjaciele i cała społeczność. Świat, który zastaje Krum, dotknięty jest jednak jakimś paraliżem. Jakby rzeczywistość, do której powraca bohater, znieruchomiała w oczekiwaniu na coś, co w końcu nada jej sens, co uruchomi zdarzenia. I tak się dzieje, ale działania bohaterów okazują się chaotyczne, a rozbudzone życie prowizoryczne, wypełnione powtarzalnym rytmem narodzin, wesel i pogrzebów. Krum wydaje się postacią najbardziej bierną. Ktoś inny żeni się, ktoś inny umiera, ktoś inny wyjeżdża. Być może w ten sposób spełniają się różne warianty losu bohatera. Postawiony w sytuacji widza, który na chwilę zawiesza swoją tożsamość i całkowicie poddaje się iluzji, Krum ogląda jak we śnie zrealizowany w formie teatralnego spektaklu katalog swoich marzeń i obaw.

Urodzony w Tel Awiwie Hanoch Levin (1943-1999) uważany jest za jednego z najciekawszych dramaturgów izraelskich. Na uniwersytecie w rodzinnym mieście studiował filozofię i literaturę hebrajską. Spośród ponad pięćdziesięciu napisanych przez niego sztuk większość doczekała się realizacji w Izraelu i licznych wystawień na światowych festiwalach. Wśród tekstów dramatycznych Levina znajdują się komedie, tragedie i programy satyryczne. Większość sztuk autor wyreżyserował sam. W jego bogatym dorobku można też znaleźć kilka zbiorów utworów satyrycznych, nowel, poezji, a nawet książki dla dzieci. Literacką karierę rozpoczynał od poezji, ale sławę przyniósł mu autorski program satyryczny Ty i ja, i następna wojna (1968). Przez długi czas Levin zajmował stanowisko dramaturga w Teatrze Cameri w Tel Awiwie. Reżyserował w Teatrze Miejskim w Hajfie i jerozolimskim Teatrze Han. Jego sztuki otrzymały wiele nagród zarówno w Izraelu, jaki i na świecie, m.in. na festiwalu w Edynburgu. Do najbardziej znanych dramatów pisarza należą: Krum (1975), Yisorei Iyov (Męki Hioba, 1981), Melechet Hachaim (Trud życia, 1989), Hazona Meohio (Dziwka z Ohio, 1996), Morderstwo (1997).

spektakl trwa 2 godz. 30 min (bez przerwy).

Spektakl grany w TR Warszawa przy ul. Marszłkowskiej 8.

8 września 2013 spektaklem KRUM rozpoczynamy realizację projektu "Audiodeskrypcja w TR - warsztaty wiedzy o teatrze dla niewidomych"
Spektakl mogą odbierać osoby z niepełnosprawnością sensoryczną - zarówno niewidomi (dzięki audiodeskrypcji - czyli opisowi tego co dzieje się na scenie, czytanemu przez lektora na żywo) jak i niesłyszący (dzięki napisom puszczanym na ekranie). Do każdego spektaklu odbędzie się  krótkie wprowadzenie i w miarę możliwości po spektaklu odbędą się spotkania z twórcami przedstawienia. Drugim spektaklem który będzie realizowany z audiodeskrypcją będzie NOSFERATU 15 września - w Teatrze Narodowym.

Bilety w cenie 20zł do kupienie w kasach TR Warszawa, przy ul. Marszałkowskiej 8. Projekt finansowany przez Biuro Kultury m.st. Warszawy oraz Fundację Generacja TR i TR Warszawa.

Więcej o Audiodeskrypcji ...