info

w przekładzie Jerzego Jędrzejewicza

adaptacja tekstu i reżyseria Mikołaj Warianow
scenografia Magdalena Maciejewska i Sylwia Torsh
współpraca scenograficzna Wojciech Stefaniak
kostiumy Magdalena Maciejewska
muzyka Paweł Mykietyn, Piotr Domiński
opracowanie muzyczne Piotr Domiński i Horst D'Albertis
reżyseria obrazów animowanych Piotr Dumała
reżyseria światła Piotr Pawlik

obsada:
Magdalena Cielecka, Aleksandra Konieczna, Maria Maj, Aleksandra Popławska, Iwona Wszołek/ Magdalena Boczarska, Joanna Żółkowska / Iwona Bielska, Witold Dębicki, Zbigniew Kaleta/ Andrzej Chyra, Marek Kalita, Cezary Kosiński, Waldemar Obłoza, Jacek Poniedziałek, Robert Więckiewicz, Mirosław Zbrojewicz oraz Adam Marszalik

Spektakl według "Idioty" Dostojewskiego jest pod wieloma względami wybitny. Po pierwsze dlatego, że reżyser odrzucił stereotyp dostojewszczyzny, polegający na nurzaniu się w ludzkim bagnie. Bohaterów "Idioty": zdeklasowanych arystokratów, pazernych urzędników, porywczych wojskowych, wariujące od nudy panny na wydaniu, pokazał z ciepłym humorem, dał tym podłym ludziom szansę na zbawienie. Po drugie, wybitni są aktorzy: Cezary Kosiński jako Myszkin i Magdalena Cielecka w roli Nastazji Filipownej. Oboje zdarli z postaci sentymentalny koloryt, te westchnienia, drżenia i rozdygotania rodem z XIX w. i zagrali silnych ludzi, dla których świat jest za ciasny.
Roman Pawłowski, Gazeta Wyborcza

Ta reżyseria jest prawdziwym wyczynem. Gra dźwięków wszelkiego rodzaju, gra świateł wszelkiej natury, niewidzialna zmiana dekoracji (a dekoracje są przepiękne), każdy gest aktorski wystudiowany jest co do milimetra, a wszystko poprowadzone mistrzowską ręką, zapierające dech.
Le Monde