info

Obsada: Agnieszka Podsiadlik, Adam Woronowicz, Tomek Tyndyk,
Daniel Polkowski – saksofon
Opieka reżyserska: Sebastian Łach
 

Księga bez tytułu Jarosława Kamińskiego składa się z trzech części: „w sobie”, „w nim” i „pomiędzy”. Centralna partia, „w nim”, opowiada o wydarzeniach powszechnie znanych w naszym kręgu kulturowym. Głównym bohaterem jest starotestamentowy Józef, jego losy jednak w niewielkim stopniu przypominają biblijny pierwowzór. Ta przewrotna i dowcipna opowieść łączy sacrum czasów antycznych z profanum współczesnego świata. Za narratorem można powtórzyć: Jaki Józef? Nie znam żadnego Józefa. A! Ten... Ten. Nie wiem. Może wyjechał? Albo został. Jednak Księga bez tytułu to coś więcej niż nieortodoksyjne podejście do religijnego tematu. W pozostałych częściach „w sobie” i „pomiędzy” snuta jest semantyczna refleksja o istocie Józefa: czy naprawdę istniał, czy był taki, jaki jest nam znany? A może wszystkie prawdziwe litery, słowa i zdania o nim przepadły w piaskach pustyni, która jest jedynym świadkiem tamtych wydarzeń?

<Księga bez tytułu> jest świadomą reinterpretacją biblijnej historii Józefa, syna Jakuba. W <Księdze Genesis> Józef to tłumacz snów, który objawia sen faraona o siedmiu chudych i siedmiu tłustych krowach. <Księga bez tytułu> przeinacza tę historię. Józef nic nie wyjaśnia, ale zapętla sny, nakazuje pójście za jakimś ich elementem w niekończącym się procesie pogoni za snem. Robi wszystko, by uniknąć ostatecznej ich interpretacji. Dramat jest hołdem dla innego tłumacza ludzkich iluzji - Jacquesa Derridy.
Jarosław Kamiński

Jarosław Kamiński – pisarz, dramaturg, scenarzysta. Jest m.in. autorem sztuk: Św. Teresa & DVD wystawionej w 2005 roku w Radomiu podczas IV Festiwalu Sztuk Odważnych, Selekcja wystawionej w 2006 roku w ramach Festiwalu Teatralnego Malta w Poznaniu, Szczęśliwego nowego ’68 (2008) nagrodzonej w konkursie Teatru Polskiego i „Notatnika Teatralnego” na sztukę inspirowaną marcem 68. Jego dramaty wystawiał Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie (Wyrzeczenie) i Teatr Wytwórnia (Lustra). Jako Wielebny Kamiński opublikował zbiór radykalnych esejów-kazań pt. Jak nie dać się ogłupić (2000) w formie pierwszej e-książki sprzedawanej w polskim Internecie. Jest autorem dwóch tomików wierszy Pod murami (1995) i Czarna Ikona (2002).
W styczniu 2011 odbędzie się premiera niemieckiego filmu Nachmieter w reżyserii Marka Metzgera, którego jest współscenarzystą.

 14 lutego g.19, wstęp wolny