info

Grupę tworzą muzycy związani z warszawską sceną niezależną i jazzową. Ostateczny skład zespołu, który powstał 2000 roku, ustalił się pod koniec 2002 roku. Muzyka grupy, często kojarzona z energetycznym "klezmer jazzem", łączy jednak różne style i konwencje muzyczne - w poszukiwaniu piękna i rzeczywistego sensu - czyli muzycznego Meritum. Zespół gra swoje autorskie kompozycje, w których akustyczne brzmienie kwartetu (fortepian, klarnet, bas, perkusja) wzbogacone zostaje przez dźwięki konkretne, field-recording oraz skrecze dj Lenara.
Grupa Meritum występowała m.in. na pierwszej edycji festiwalu WUJ-ek (Warszawski Underground Jazzowy), na Mironaliach 2001 oraz w ramach Warsaw Summer Jazz Days 2003, grali również na wielu wernisażach, a także w jazzowych klubach stolicy (Jazzgot, Tygmont). W sierpniu 2003 zespół odbył trasę koncertową po Norwegii, wystąpił między innymi w Bodo i w MoiRana. W kwietniu 2004 Meritum wzięło udział w festiwalu "Nowa Tradycja" organizowanym przez Polskie Radio.
Świeżo po nagraniu debiutanckiej, zyskującej świetne recenzje, płyty Meritum zespół wyrusza na polsko-europejską trasę koncertową.
Aktualny skład zespołu:
Paweł Szamburski - klarnecista, znany ze współpracy z Galimadjazem; udziela się w wielu projektach i zespołach muzycznych. Aktualnie prowadzi cykl improwizowanych wieczorów, pod nazwą Djazzpora.
Tomasz Bandyra - basista, twórca projektu Bindu Duo, a także punk-rockowego Podzespołu; od wielu lat związany ze sceną Galimadjaz.
Karol Maśluszczak - pianista, związany z warszawską sceną jazzową i niezależną.
Roman Ślefarski - perkusista, absolwent warszawskiej szkoły jazzowej na Bednarskiej. Współpracuje z zespołem Trawnik, a także z wieloma formacjami grającymi klasyczny jazz.
Dj Lenar - związany z cyklicznymi projektami: Sofa, Galimadjaz, Djazzpora oraz Bauagan. Prowadził audycje radiowe w Radiostacji i Radiu Jazz. Jest członkiem Bauagan Sound System, gdzie rozwija swoje umiejętności turntablistyczne.