info

scenariusz Krystian Lupa i kreacja zbiorowa
reżyseria, scenografia Krystian Lupa
dramaturgia Iga Gańczarczyk
kostiumy Piotr Skiba
muzyka Mieczysław Mejza
kompozycja przestrzeni dźwiękowej Piotr Żyła
wideo Filip Piasek, Tomasz Michalczewski

obsada Jan Dravnel, Jakub Gierszał, Sandra Korzeniak, Magdalena Kuta, Władysław Kowalski, Lech Łotocki, Maria Maj, Małgorzata Maślanka, Henryk Niebudek, Monika Niemczyk, Agnieszka Roszkowska, Piotr Skiba, Andrzej Szeremeta, Tomasz Tyndyk

Premiera w Paryżu 5 października 2012 THÉÂTRE DE LA VILLE
Premiera w Warszawie 10 listopada 2012 w Hali Transcolor

„Gdyby tak pokusić się o podzielenie współcześnie zamieszkującego planetę homo sapiens na przedrelatywistycznego przedstawiciela homo dzięwiętnastowiekus i relatywistycznego homo quasifuturus, to właśnie w Mieście Snu te dwie psychologiczne opcje się polaryzują. Jedni uciekają tu w przeszłość, drudzy uciekają w przyszłość, bo nie mogą znieść czasu teraźniejszego, czyli czasu bezkształtnego, CZASU NIEWIADOMEJ, CZASU STAWANIA SIĘ... Rzecz w tym, że oba gatunki czytają zaproszenie i obietnicę Patery dokładnie pod swoim adresem, a dzieje się tak, ponieważ każdy przedstawiciel danego gatunku widzi rzeczywistość z perspektywy własnej życiowej instalacji. Być może jest to zasadzka Patery, że nie określił, czy Miasto Snu – a więc RZECZYWISTOŚĆ SNU, a więc w końcu Sen – to przyszłość czy przeszłość, a perfidia tej zasadzki polega na tym, że każdy przedstawiciel obu przeciwstawnych gatunków z przerażeniem odkrywa tu coś wręcz odwrotnego do tego, czego się spodziewał...” (Krystian Lupa)

W 1985 roku w Starym Teatrze w Krakowie Krystian Lupa zrealizował spektakl Miasto Snu na podstawie powieści Po tamtej stronie Alfreda Kubina jako „zapis indywiduacyjnej katastrofy” głównego bohatera. Po dwudziestu siedmiu latach wraca do projektu Patery, prześwietlając go tym razem przez dwa antagonistyczne i polemizujące ze sobą stronnictwa. Kubinowskie Miasto Snu, osobliwy urbanistyczno-społeczny pasożyt, będący archetypową obietnicą lepszego życia, w spektaklu pełni rolę papierka lakmusowego do zbadania współczesności: schorzeń wspólnotowego myślenia, eklektyzmu nowego świata, krytycznego potencjału utopii. Na skutek postępującej mutacji w Perle nie ma już jednego bohatera – jest grupa, nie ma jednego małżeństwa – jest kilka par, kilka miast, kilka snów. 

Spektakl trwa 6 godz. 30 min (2 przerwy)

TR Warszawa w koprodukcji z Théâtre de la Ville w Paryżu i Instytutem Adama Mickiewicza, we współpracy z Teatrem Dramatycznym w Warszawie.

       

www.iam.pl, www.culture.pl

 

----

MIASTO SNU - dekodując pewną adaptację, recenzja spektaklu w wnas.pl

MISTO SNU - w programie "Wszystko o kulturze" w TVP

MIASTO SNU - żegna się z utopią, recenzja spektaklu w gazeta.pl