info

przekład Hanna Szczerkowska
opieka reżyserska Aldona Figura

Akcja The Mercy Seat (Miejsce miłosierdzia), najnowszej sztuki amerykańskiego scenarzysty i reżysera Neila LaBute'a, rozgrywa się 12 września 2001 roku w nowojorskim mieszkaniu bohaterki - Abby. W mieszkaniu znajduje się także Ben - współpracownik i kochanek Abby, który poprzedniego dnia nie dotarł na umówione spotkanie w World Trade Center, ponieważ został z tej drogi zawrócony do znajdującego się w pobliżu apartamentu Abby. Kiedy samoloty uderzały w wieże WTC, Abby i Ben zajęci byli uprawianiem seksu oralnego. Teraz rozmawiają o swojej przyszłości. Na wszystkich sprzętach w mieszkaniu Abby leży warstwa białego kurzu...

"Chociaż akcja dramatu - pisał krytyk New York Timesa - rozgrywa się w zimnym, szarym świetle poranka, w znajdującym się na poddaszu śródmiejskim mieszkaniu z widokiem na próżnię pozostałą po bliźniaczych wieżach, The Mercy Seat tak naprawdę ma miejsce w jedną z tych burzliwych nocy duszy, podczas których mężczyzna i kobieta ścierają się ze sobą w pełnej seksualnej fascynacji i nienawiści walce, jak w Tańcu śmierci Strindberga czy w Kto się boi Virginii Woolf? Edwarda Albee".

Dramat w reżyserii samego autora miał swoją premierę 26 listopada 2002 roku w Manhattan Class Company Theater w Nowym Yorku. The Mercy Seat jest drugą po Bashu, debiucie dramaturgicznym LaBute'a, sztuką tego autora czytaną w TR.