info

Czarny Rynek Użytecznej Wiedzy i Niewiedzy: „O Wiedzy Niewidzialnej, Nieznanej i Upiornej”
100 ekspertów z Warszawy.
Autorka projektu: Hannah Hurtzig

Czarny Rynek Użytecznej Wiedzy i Niewiedzy to pierwsze wydarzenie, jakie Mobile Academy zaprezentuje w Warszawie, przy współpracy TR Warszawa. Ta interaktywna instalacja polega na odmiennym przekazywaniu wiedzy pomiędzy ekspertem a widzem. Za jedyne 2 zł uczestnicy mogą rezerwować półgodzinne rozmowy ze specjalistami! Każdy ze stu przyjmujących przy stolikach ekspertów przekaże widzowi, w prywatnej rozmowie, tajniki swojej fachowej wiedzy czy specjalizacji. I tak dyskurs teoretyczny oraz specyficzny zasób wiadomości przekształcą się w osobistą narrację i prywatny dialog, kreśląc międzyludzką geografię. Taka intymna wymiana wiedzy zdecydowanie różni się od utartych i znanych form wypowiedzi: wykładów, dyskusji panelowych, przemówień, skierowanych najczęściej do publiczności anonimowej. Czarny Rynek Użytecznej Wiedzy i Niewiedzy odniósł już sukces podczas prezentacji w Hamburgu i Berlinie, tak w teatrach, jak i galeriach sztuki.

Zarezerwuj swoje pół godziny z jednym ze stu warszawskich ekspertów! W sumie oferujemy 240 godzin indywidualnych rozmów wokół „Wiedzy Niewidzialnej, Nieznanej i Upiornej”. Oto kilka z proponowanych tematów: „Nie-Miejsca: niewidzialna architektura w Warszawie”, „Cytokiny: niewidzialne przenośniki pomiędzy komórkami”, „Metafory i odbicia duszy”, „Niewidzialni Żydzi wokół nas”, „Częste nieporozumienia w sprawach handlu międzynarodowego”, „Nieznane sposoby czytania Ulissesa Jamesa Joyce”, „Jak zginie ludzkość. Dwie najatrakcyjniejsze możliwości”, „O innych kobiecych wampirach”, „Czego nie zobaczysz, ale wyczujesz na zdjęciu” i in. Nasi specjaliści najróżniejszych dziedzin obejmą szeroki zakres niewidzialnej wiedzy. Przekazywanie wiedzy jako akt komunikacji i performance stanie się tego wieczoru historią o tym, co niewidzialne i nieznane.

Mobile Academy to międzynarodowa akademia sztuki, która regularnie zmienia miejsce pobytu i oferuje uczestnikom intensywny program interdyscyplinarny. Słynni międzynarodowi artyści oraz osiemdziesięciu uczestników prowadzi badania, projekty i prezentacje w formie kursów i warsztatów oraz zajęć teoretycznych czy badawczych wypraw. Mobile Academy zawita do Warszawy latem 2006 roku. Autorką projektu jest Hannah Hurtzig, honorową patronką – prof. dr hab. Maria Janion, a gospodarzem projektu TR Warszawa. Projekt odbywa się w ramach programu „Büro Kopernikus. Projekty Kulturalne Niemiecko-Polskie”, z inicjatywy Kulturstifung des Bundes (Niemiecka Federalna Fundacja Kultury).

8.10.2005
Aula Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, ul. Koszykowa 75