info

reżyseria Kornél Mundruczó
scenariusz Kata Wéber, Kornél Mundruczó
scenografia i kostiumy Márton Ágh 

muzyka János Szemenyei

dramaturg Gábor Thury
światło i wideo Kornél Mundruczó

obsada: Małgorzata Buczkowska, Roma Gąsiorowska, Agnieszka Podsiadlik, Justyna Wasilewska, Rafał Maćkowiak, Dawid Ogrodnik, Sebastian Pawlak, Adam Woronowicz

Premiera 20 września 2012
 

Środek zimy, kilka dni przed Nowym Rokiem. W niepokojącej scenerii zimnych, szpitalnych wnętrz stojącego na uboczu domu, zbierają się obce sobie wcześniej osoby, aby wspólnie świętować nadchodzące święto. Przygotowania do uroczystości upływają przy słodkich dźwiękach operetki Zemsta Nietoperza Johanna Straussa (syna).

Wielu z obecnych musiało zdobyć się na niejedno poświęcenie, aby znaleźć się w tym miejscu. Za ten przywilej gotowi byli oddać wiele, a nawet ryzykować reputacją. Są wśród nich młodzi i starzy, małżeństwa i osoby stanu wolnego. Łączy ich jedno – ciekawość, czy człowiek może udźwignąć ciężar boskiej wolności. 

Po nominowanym do Złotej Palmy filmie Łagodny potwór – projekt Frankenstein, Kornél Mundruczó wraz z zespołem TR Warszawa realizuje klasyczną operę buffo. Sięgając po utwór, który powstał równolegle z ogłoszeniem przez Nietzschego śmierci Boga, węgierski reżyser podejmuje temat „śmierci bez Boga” i zadaje nieśmiertelne pytanie: czy i w jakim stopniu wolno nam decydować o własnym istnieniu.

 

Spektakl trwa 2 godz. 15 min. (bez przerwy)

W spektaklu użyto świateł stroboskopowych.

 

CZYTAJ - O Kornélu Mundruczó i jedynym w swoim rodzaju połączeniu twórczości teatralnej i filmowej w magazynie Teatr 

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Przy współpracy: