info

NOSFELL

Tego francuskiego artystę bardzo trudno jest jednoznacznie zakwalifikować. Jego alternatywna, niezależna i niezwykle oryginalna twórczość mieści się w szeroko pojętym nurcie world music. Niepowtarzalny styl Nosfell osiąga m.in. dzięki wizualno-teatralnej formie występów, nawiązujących do japońskiego kabuki. Wrażenie magicznego przeżycia i odrealnienia jest zupełnie zasadne, bo Nosfell, snując hipnotycznym głosem w wymyślonym języku Klokobetz legendy o krainie Klokochazia, zabiera nas w podróż po świecie swojej wyobraźni. Zamieszkują ją postaci rodem z powieści fantasy: skrywa się tam Shaünipul, starzec, którego nikt nie słucha, jest też Blewkhz Gowz, siódmy syn króla Stevgak, „ojca chrzestnego" twórcy.
Pełne imię tego tajemniczego artysty brzmi Labyala Fela da Jawid Fel, czyli „ten, który chodzi i uzdrawia". Nosfell jest niczym szaman przemierzający obce terytoria i transowym śpiewem zaklinający czyhające nań zło. Na ogół towarzyszy mu w tym wiolonczelista Pierre Le Bourgeois. Razem nagrali już dwie płyty, na których Nosfell stwarza całą autorską mitologię Klokochazii i rodu Jawidfel. Zarówno wydany w 2004 roku przez wytwórnię V2 album „Pomaïe Klokochazia balek", jak i o dwa lata młodszy „Kälin bla lemsnit dünfel labyanit" zachwyciły krytyków oraz żądną niekonwencjonalnych doznań muzycznych publiczność.

www.nosfell.com
www.myspace.com/nosfell

3 BOYS MOVE

3 Boys Move to projekt terrorystyczny, którego celem jest zakwestionowanie panującego porządku rzeczy w nurciku poetyckim, aktorskim oraz muzycznym. Pod płaszczykiem kolorowej, dziecinnej formy, za parawanem muzycznego minimalizmu, przy akompaniamencie przymrużonego oka tyka ładunek wybuchowej wątpliwości: czy nasza zgoda na kastrujące sztukę podziały gatunkowe nie trąci tchórzliwą małą myszką?
3BM instaluje więc pułapki na myszy. Angażuje aktorów w role muzyków. Poważną poezję wiąże z rekwizytami-zabawkami. Sytuację koncertu utrzymuje w ciągłym nawiasie, a skonstruowane definicje bez wahania, co i raz, obraca w popiół.
Ale oprócz tej nadmuchanej jak ich perkusyjna truskawka ideologii, 3 Boys Move przede wszystkim bawi się dla i z publicznością, odkrywa nowe pola wykorzystania i zilustrowania wiersza oraz udowadnia, że bez piosenek żyć nie można.

3 Boys Move tworzą:
Marcin Cecko - wokal
Jan Drawnel - gitary
Piotr Głowacki - instrumenty perkusyjne
oraz Roma Gąsiorowska - oprawa wizualna

bilety 35 zł, 30 zł | kup bilet on-line

Organizatorzy:
TR Warszawa, Ambasada Francji w Warszawie, Instytut Francuski


Koncert w ramach Francophonic Festival