info

reżyseria: Friedrich Wilhelm Murnau; scenariusz: Henrik Galeen; obsada: Max Schreck
Niemcy, 1921

Pierwsza ekranizacja Nosferatu na podstawie kultowej powieści Brama Stokera - Dracula, to historia grupy śmiałków, którzy stawiają czoła pochodzącemu z Transylwanii wampirowi Nosferatu. Film ten, uznawany za najwybitniejszy horror w historii kinematografii, był jednym z pierwszych filmów plenerowych, odmienny od horrorów realizowanych w latach dwudziestych i trzydziestych poprzedniego stulecia, które kręcono wyłącznie w atelier.
Scenariusz Nosferatu - symfonii grozy jest niemal całkowicie wierny powieści Stokera. Wyjątek stanowi usunięcie postaci łowcy wampirów Van Helsinga. Z powodu konfliktu z rodziną pisarza, Murnau był zmuszony zmienić imiona bohaterów. Tytułowy Drakula nazywa się Nosferatu. Akcję przeniesiono z Londynu do jakiegoś bliżej nieokreślonego miasta w stylu lat czterdziestych XIX wieku. Film kręcono zarówno w niemieckich miastach (Lubeka, Wismar, Luneburg), jak także w słowackich Karpatach (w filmie udają Transylwanie - krainę wampirów).
Z postacią aktora odgrywającego rolę Nosferatu wiąże się pewna tajemnica. Max Schreck wywiązał się ze swojej roli tak dobrze, że pojawiły się plotki, że on sam jest krwiopijcą. Jego nazwisko nie znajduje się w rejestrze niemieckich aktorów tamtych czasów, a Schreck oznacza strach.
Według Wernera Herzoga "Nosferatu Murnaua to najbardziej wizjonerski z niemieckich filmów. Przepowiada nazizm i potwierdza znaczenie kina, które przekreślone zostało w erze hitleryzmu". W filmie Murnau postać Nosferatu symbolizuje destrukcyjne zło, materialne ucieleśnienie śmierci.

21.09, g.21, Kino Luna, bilety 10 zł