info

w przekładzie Krzysztofa Warlikowskiego i Jacka Poniedziałka

scenografia Małgorzata Szczęśniak
muzyka Paweł Mykietyn
reżyseria światła Felice Ross

obsada
Stanisława Celińska (aktorka Nowego Teatru w Warszawie) / Ewa Dałkowska (aktorka Nowego Teatru w Warszawie), Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Renate Jett, Mariusz Bonaszewski, Redbad Klijnstra, Jacek Poniedziałek (aktor Nowego Teatru w Warszawie), Thomas Schweiberer/ Tomasz Wygoda, Tomasz Tyndyk

Koprodukcja TR Warszawa, Wrocławskiego Teatru Współczesnego i Teatru Polskiego w Poznaniu

premiera
15 grudnia 2001 - Teatr Współczesny we Wrocławiu
11 stycznia 2002 - Teatr Polski w Poznaniu
18 stycznia 2002 - TR Warszawa
spektakl trwa 2 godz. 40 min. (bez przerwy)

Aktorzy grają fantastycznie, wszyscy. Warlikowski doprowadza ich do głębokiego uczestnictwa we wspólnym przeżyciu, przeprowadza przez odmienne stany świadomości z intensywnością umożliwiającą pociągnięcie za nimi widzów. Precyzyjnie i bez „pierieżywania". Chłodno i ostro. Jak brzytwą po oczach.
Ten mistrzowski spektakl znowu odmieni polski teatr, otwiera bowiem terytoria, których istnienie podejrzewaliśmy, ale na które baliśmy się wkroczyć. A jeśli komuś starczało odwagi, to brakowało talentu. To nie jest skandal ani bluźnierstwo, bo te wynikają z chęci zrobienia na kimś wrażenia, a tekst Oczyszczonych wypływa z rozpaczy i beznadziejnego dążenia do słońca. To podróż do kresu nocy. U kresu nocy jest jutrznia, nadzieja miłości.
Piotr Gruszczyński, Tygodnik Powszechny