info

reżyseria: Anna Kazejak-Dawid, Jan Komasa, Maciej Migas
zdjęcia: Klaudiusz Dwulit, Piotr Niemyjski, Radosław Ładczuk
obsada: Małgorzata Buczkowska, Barbara Kurzaj, Dorota Pomykała, Jerzy Głybin, Piotr Głowacki, Adam Graczyk, Krzysztof Czeczot, Roma Gąsiorowska, Leszek Żurek, Jan Drawnel, Janusz Chabior, Przemysław Bluszcz
produkcja: Axon Studio, Telewizja Polska, czas trwania: 110 min.

"Oda do radości" to obraz składający się z trzech opowieści, której bohaterami są młodzi ludzie, żyjący w różnych częściach Polski: na Śląsku, w Warszawie i na Pomorzu.
Sami reżyserzy mówią: „(...) połączył nas nie tylko jeden „rocznik" na studiach reżyserskich w łódzkiej filmówce, ale także potrzeba zrobienia filmu o naszym pokoleniu, naszych aspiracjach, wartościach i wszystkim tym, co kończy się jedną konstatacją, że nasz kraj wyrzuca młodych ludzi poza swoje granice. W naszym filmie chcemy się zastanowić nad motywacjami ludzi, którzy postanawiają wyjechać z Polski. (...) Bohaterami naszych historii są młodzi z różnych środowisk i regionów. Ich losy splatają się w jednym miejscu - autobusie do Londynu. Chcemy spróbować opisać to, co w polskim filmie pozostaje wciąż nieopisane - dzisiejszą sytuację naszego pokolenia. Brak perspektyw i oparcia w rodzicach, którzy padają ofiarą „kapitalizmu po polsku", powoduje chęć ucieczki do lepszego świata... Mimo rozczarowań nie chcemy jeszcze stąd uciekać. Wierzymy, że uda się coś zmienić. Dlatego o wszystkim tym, co nas boli i denerwuje chcemy krzyczeć, przypominać, przestrzegać, nie dawać spokoju! Ale też patrzeć na nas samych z dystansem, z przymrużeniem oka i, co dla nas najważniejsze: prawdziwie, autentycznie".

"Oda do radości" nagrodzona została Nagrodą Specjalną Jury na zeszłorocznym Festiwalu Filmów Polskich w Gdyni, była też pierwszym polskim filmem, który wziął udział w konkursie „Tygrysa" na 35. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie.