info

Paweł Althmer - rzeźbiarz, performer, akcjoner, twórca instalacji, filmów wideo. Urodził się w 1967 roku, mieszka w Warszawie. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Grzegorza Kowalskiego.
Z kolegami z pracowni, m.in.Katarzyną Kozyrą, Jackiem Markiewiczem, Jackiem Adamasem, współtworzył zjawisko "pracowni Kowalskiego" nazywanej też "Kowalnią" - jednego z czołowych ugrupowań młodej sztuki polskiej lat 90. Od połowy lat 90. w dokonaniach Althamera bierze górę zainteresowanie sprawami społecznymi, szczególnie refleksja nad rolą i miejscem sztuki w wielkich skupiskach miejskich. Sam mieszkając w bloku na warszawskim Bródnie, obserwował i gromadził przykłady spontanicznej aktywności artystycznej mieszkańców (wystawa-instalacja BRÓDNO, Galeria A.R., Warszawa 1997).
Z drugiej strony, aranżował wspólne z sąsiadami przedsięwzięcia, jak akcja BRÓDNO 2000, podczas której mieszkańcy jego bloku przy ul. Krasnobrodzkiej 13 utworzyli ogromny napis 2000 z okien oświetlonych w zaplanowanym porządku, wykazując przy tym niespotykane zaangażowanie i dyscyplinę. Althamer, który współpracuje z Fundacją Galerii Foksal, należy dziś do artystów stale obecnych na międzynarodowych wystawach. Ostatnio jego prace można było oglądać w Zachęcie i CSW.
Wystawa w TR Warszawa będzie prezentacją filmowych zapisów działań Althamer TR1 i Althamer TR2.