info

reżyseria: John Cassavetes; obsada: Gena Rowlands, John Cassavetes, Ben Gazzara, Joan Blondell
USA 1977, czas trwania: 139 min

Przejmujący dramat o aktorce, która w czasie prób sztuki teatralnej popada w głęboką depresję.
Myrtle Gordon (Gena Rowlands) jest starzejącą się gwiazdą filmu i teatru, która dla kariery zrezygnowała z osobistego życia. Trwają próby do nowego spektaklu, w którym kobieta ma zagrać na Broadwayu w sztuce napisanej przez swoją przyjaciółkę. Zarówno reżyser przedstawienia, jak i sceniczny partner Myrtle, Maurice (John Cassavetes), wiedzą, że aktorka nadużywa alkoholu. Są przekonani, że jest to spowodowane stresem i nową rolą. Gdy tuż przed premierą w tragicznym wypadku ginie młoda fanka aktorki, kobieta przechodzi załamanie nerwowe.

 

 

John Cassavetes - amerykański aktor, scenarzysta i reżyser, uznawany przez krytyków za jednego z pierwszych twórców kina niezależnego.
Autorskie filmy Cassavetesa w dużym stopniu opierały się na improwizacji. Cienie, jego reżyserski debiut, był próbą stworzenia filmu z pogranicza kina kreacyjnego oraz filmu dokumentalnego.
W swoich kolejnych filmach Cassavetes pogłębiał metodę „wchodzenia w strumień życia”. Reżyser przywiązywał szczególna wagę do gry aktorów, których traktował jak współtwórców filmu. Na planie panowała swoboda, aktorzy mogli niejednokrotnie dokonywać znaczących odstępstw od pierwotnie przyjętych założeń. Relacja reżyser-aktor opierała się na zaufaniu i wierności swoistemu hasłu programowemu − bycia wiernym prawdzie za wszelką cenę. Specyficzny był także sposób filmowania Cassavetesa. Rzadko korzystał ze statywów, kamera z ręki nadawała obrazowi szorstkoci i rozedrgania, a kadry często sprawiały wrażenie przypadkowych. W filmach Cassavetesa pojawiają się członkowie jego rodziny, znajomi i przyjaciele. Gena Rowlands, żona reżysera, zagrała w większości jego filmów.
Twórczość Johna Cassavetesa znacząco wpłynęła na artystyczne dokonania takich reżyserów jak Martin Scorsese, Steven Spielberg, Jim Jarmusch, Pedro Almodóvar, Lars von Trier czy Kar-Wai Wong.

Pokaz organizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty i  American Film Festival we Wrocławiu, który odbędzie w dniach od 15 do 20 listopada 2011. 

Zapraszamy na spotkanie z udziałem m.in. Aleksandry Koniecznej, aktorki TR Warszawa, której rola w spektaklu Ragazzo Dell’Europa René Pollescha nawiązuje do filmu Johna Cassavetesa; prowadzenie: Ryszard Jaźwiński
 

20 maja godzina 19, wstęp: 5 zł.