info

w przekładzie Marii Feldmanowej

adaptacja Michał Borczuch, Szymon Wróblewski
scenografia i kostiumy Anna Maria Karczmarska
muzyka Daniel Pigoński
reżyseria światła Jacqueline Sobiszewski
dramaturg Szymon Wróblewski
portret Maciej Osika
efekty specjalne Piotr Krzyczmonik, Marcin Kędzierski
wykonanie kostiumów Gosia Chruściel, Marianna Sierocińska

obsada Roma Gąsiorowska/Julia Wyszyńska, Katarzyna Warnke, Lech Łotocki, Sebastian Pawlak, Piotr Polak, Tomasz Tyndyk

Dorian Gray, młodzieniec o hipnotyzującej urodzie, pozuje do nowego portretu malarza Bazylego Hallwarda. To zwykłe wydarzenie otwiera historię, która pozwala wniknąć w świat grupy młodych wielbicieli sztuki i pięknego życia, wyznawców nowego hedonizmu.
Precyzyjne ostrze satyry Oscara Wilde'a służy Michałowi Borczuchowi do poszukiwania odpowiedzi na pytanie: czy w drodze do absolutnego piękna można porzucić kategorie moralne i dotrzeć do wiecznego szczęścia?
Młodzieńcze ideały Doriana przewartościowują się pod wpływem obcowania z osobowościami, które najbardziej w życiu cenią piękno i wykwintne menu. Jak mówi jeden z bohaterów, Harry Wotton: „Celem życia jest rozwój własnej indywidualności. Dać wyraz własnej swojej naturze - oto nasze zadanie na ziemi. W naszych czasach człowiek odczuwa obawę przed sobą samym. Zapomniano o najwyższym obowiązku, o obowiązku względem siebie. Oczywiście ludzie są dobroczynni. Karmią głodnych, odziewają żebraków. Ale własne ich dusze marzną i cierpią głód. Ludzkość straciła odwagę. Może nie miała jej nigdy". Jednak sukcesywne podążanie w stronę piękna zmienia się w pogoń za niemożliwym, a starzejące się ciało w pułapkę dla pięknie żyjących poszukiwaczy wrażeń. Wiecznie młody i doskonały Dorian to spełnienie ideałów ponowoczesności. Zrealizowana utopia staje się okazją do krytycznego spojrzenia na nasze marzenia i otwarcia się na ukryte pod ich powierzchnią lęki.

spektakl trwa 1 godz. 45 min (bez przerwy)

premiera 3 marca, g. 19
spektakle przedpremierowe: 24-25 lutego, g. 19